$
כלכלה ומדיניות

בכיר בפד מזהיר: אסור לנו לחכות יותר מדי זמן להעלאת הריבית

לדברי נשיא הפד של סן פרנסיסקו, ג'ון ויליאמס, המתנה ארוכה מדי תוביל לכך שיעד האינפלציה יוחטא בצורה דרסטית ויהיה צורך בהעלאת ריבית בשיעור דרמטי

שירות כלכליסט 10:0006.03.15

קובעי המדיניות בבנק הפדרלי בארה"ב לא צריכים להמתין יותר מדי זמן להעלאת הריבית, כך לטענתו של נשיא הפד בסן פרנסיסקו, ג'ון ויליאמס. לדבריו, המתנה ארוכה מדי תוביל לכך שיעד האינפלציה יוחטא בצורה "דרסטית" והבנק ייאלץ להעלות את הריבית בשיעור דרמטי.

 

 

 

"אני חושב שלקראת אמצע השנה יגיע הזמן לנהל דיון רציני לגבי התחלת העלאת הריבית", הכריז ויליאמס. לטענתו, בהתחשב בכך שארה"ב צפויה להגיע למצב של תעסוקה מלאה עד סוף השנה או אפילו לפני כן ובכך שהאינפלציה תשוב קרוב לוודאי לרמה של 2% בתוך שנתיים, עיכוב בהעלאת הריבית, שעומדת עתה על 0.25%, טומן בחובו יותר סיכונים מאשר קבלת החלטה בנושא.

 

 

יו"ר הפד ילן. מתי תתקבל ההחלטה? יו"ר הפד ילן. מתי תתקבל ההחלטה? צילום: בלומברג

 

"החטאת היעד שלנו תדחוף אותנו להעלאת ריבית דרמטית בהרבה בניסיון להפוך את המגמה, ועלולה להיות לכך השפעה מערערת על השווקים ופוטנציאל לפגוע בהתאוששות הכלכלית", כך לפי דברים שהוא מתכוון לשאת בכנס של ארגון CFA Society of Hawaii, "לדעתי העלאה הדרגתית היא בטוחה יותר, ולשם כך צריך להתחיל מעט מוקדם יותר".

 

בעוד פחות משבועיים תתקיים פגישה של קובעי המדיניות בבנק המרכזי, שבה ידונו באפשרות של ההעלאת ריבית ביוני. עם זאת, בניגוד לדעתו של ויליאמס, נשיא הבנק הפדראלי של שיקאגו, צ'רלס אוונס, קרא השבוע לדחיית העלאת הריבית עד 2016, בטענה שהעלאה מוקדמת מדי כוללת סיכונים רבים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x