$
כלכלה ומדיניות

לוקסמבורג סייעה לדיסני, האחים קוך וסקייפ להתחמק ממס

מסמכים חדשים שפורסמו מעידים על היקף מעורבות הממשלה המקומית ופירמות ראיית החשבון הגדולות בתמרונים של התאגידים הבינלאומיים

שירות כלכליסט 20:4210.12.14

חודש לאחר שהתברר כי חברות ענק בינלאומיות, ובהן יצרנית המשקאות פפסיקו וענקית הריהוט השבדית איקאה, השתמשו בלוקסמבורג כמקלט מס, היום פרסם ארגון העיתונאים החוקרים ICIJ מסמכים שחושפים תמרוני מס של 33 חברות נוספות.

 

הבולטות מבין החברות הללו הן ענקית הבידור והמדיה האמריקאית דיסני, ספקית שירות שיחות הטלפון באמצעות האינטרנט סקייפ, חברת ההשקעות ההונג־קונגית הצ'יסון וואמפואה, וכן קוך תעשיות של ברוני הנפט האמריקאים האחים צ'רלס ודיוויד קוך. החשיפה מהווה מבוכה נוספת לנשיא המועצה האירופית ז'אן־קלוד יונקר, שכן העלמות המס שלהן היתה שותפה הממשלה בלוקסמבורג התבצעו בשנים שבהן הוא עמד בראשה.

 

המודל הלוקסמבורגי

 

יונקר, שהתמנה לנשיאות המועצה האירופית ביוני האחרון, לאחר 18 שנים שבהן כיהן כראש ממשלת לוקסמבורג, ניסה להרחיק עצמו מהביקורת כלפי מדיניות המס המקלה של הדוכסות. אף שבין 2009 ל־2013 כיהן יונקר גם כשר אוצר, בחודש שעבר הוא טען במסיבת עיתונאים כי מדינתו לא מנסה לפתות תאגידים בינלאומיים לנתב הכנסות אליה באמצעות הקלות במס, מדיניות שזכתה לכינוי "המודל הלוקסמבורגי". יונקר אמר אז שלוקסמבורג מנסה למשוך משקיעים זרים באמצעים כשרים, ככל מדינה אחרת ששואפת לעשות זאת. "אינני האדריכל של מודל המס הלוקסמבורגי מכיוון שאין מודל כזה", הוא הצהיר.

 

 

ואולם, החשיפה אתמול סיפקה עדויות נוספות לכלים שמספקת ממשלת לוקסמבורג ביודעין לחברות בינלאומיות שמבקשות לבצע תמרוני מס. מעבר לכך, ההדלפות חושפות כי ארבע פירמות ראיית החשבון המובילות בעולם — EY, KPMG, PwC ודלויט — היו שותפות למגעים בין החברות לבין ממשלת לוקסמבורג.

 

לוקסמבורג לוקסמבורג צילום: shutterstock

השיטה השכיחה ביותר ששימשה את החברות, ובהן גם דיסני ותעשיות קוך, היתה ניתוב של כספים אל חברות־בנות שנרשמו בדוכסות, והשבה של הכספים אל חברות־האם באמצעות מנגנון הלוואות מתוחכם. כך למשל, בין 2010 ל־2013 העבירה דיסני 1.03 מיליארד דולר מכל העולם אל חברות־בנות שלה שהיו רשומות בלוקסמבורג.

 

הלוואות פנימיות

 

אחת החברות, ששמה וודקו, נתנה הלוואות לחברות שמהן הגיעה ההכנסה במקור, וכך החזירה את הכספים אליהן. חברות־האם, בתורן, שילמו לוודקו ריבית על ההלוואות. בכך ניצלה דיסני את ההסכם שחתמה עם ממשלת לוקסמבורג, שקבע שיעור מס מופחת על הכנסה של החברות־הבנות שלה מריבית.

 

בתגובה לחשיפה מסרה דיסני ל־ICIJ כי "החברה מנהלת את ענייני המס שלה באחריות, ומצייתת לכל חוקי המס שנוגעים אליה". מיקרוסופט, שרכשה את סקייפ ב־2011, מסרה הצהרה ברוח דומה, וטענה שהיא "עוקבת אחר חוקי המס בכל מדינה שבה היא פועלת". מתעשיות קוך, שהשתמשו בשיטה דומה לתמרוני המס של דיסני, נמסר כי "החברה משלמת את המסים שלה בהתאם לחוקים הרלבנטיים, והתנהלותה בלוקסמבורג היתה חוקית".  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x