שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חברה וסביבה

היסטריית האבולה בארה"ב לא השאירה מיגון לאפריקאים

ארגונים שפועלים במוקד התפרצות הנגיף במערב אפריקה מתלוננים על מחסור בחליפות מיגון. היצרניות הודו שהביקוש של האמריקאים רוקן להן את המחסנים ומנסות להגביר את קצב הייצור חרף המחסור בחומרי גלם

שירות כלכליסט 21:5625.11.14

הביקוש הגבוה לציוד מיגון מפני אבולה בארה"ב יצר מחסור בקרב הארגונים שפועלים במערב אפריקה - מוקד התפרצות המגיפה.

 

המרכז הלאומי האמריקאי לפיקוח ובקרה על מחלות (CDC), למשל, הודה כי הוא הקצה החודש 2.7 מיליון דולר לרכישת חליפות מיגון. כמו כן מתקבלות הזמנות מצד בתי חולים, מוסדות ציבוריים וכן מגורמים פרטיים.

 

לא העלו מחירים

 

יצרניות חליפות המיגון מדווחות כי אף שהן הגבירו את קצב הייצור בחודשים האחרונים, הן לא עומדות בביקוש.

 

בדופונט, אחת מיצרניות חליפות המיגון המובילות, טענו כי הם שילשו את יכולת הייצור שלהם, אך מחסור בחומרי גלם מקשה עליהם לעמוד בביקוש. בחברה ציינו כי לאור המחסור בחליפות, הם החלו לבצע תיעדוף של לקוחותיהם, כשאלו שנמצאים במגע ישיר עם אנשים הנגועים בנגיף נמצאים אצלם בראש הרשימה. עוד הדגישו בחברה כי הם לא ניצלו את הביקוש הגבוה כדי להעלות את מחירי חליפות המיגון, אך ייתכן שחברות שקונות מהם ומפיצות את המוצרים עשו כך.

 

 

אלא שההיסטריה שעורר הנגיף בארה"ב, אשר הביאה להצפה בהזמנות, גבתה מחיר דווקא במקום שבו הסכנה מהנגיף היא הגדולה ביותר - באפריקה.

 

ג'ניפר מונסי, מנהלת ארגון הסיוע הנוצרי World Vision, סיפרה שכאשר ניסתה להזמין אצל היצרנים חליפות מיגון עבור אנשיה שפועלים באפריקה, היא נתקלה בשוקת שבורה. "אני מעבירה לילות רבים ללא שינה", אמרה ל"וול סטריט ג'ורנל".

 

ליבריה ליבריה צילום: רויטרס

 

הארגון הצרפתי רופאים ללא גבולות, שהתלונן כי ביטולי הטיסות וההגבלות שהטילו מדינות שונות על ביקורים במערב אפריקה מקשים עליו לפעול, חושש כעת גם מכך שאנשיו לא יוכלו להתמגן מפני הנגיף באופן הולם.

 

לחץ חסר תקדים

 

ביולי דיווח הארגון כי מלאי חליפות המיגון שלו אמור להספיק עד השנה הבאה, אבל מאז הוא נאלץ להעביר חלק מהחליפות שהיו ברשותו לארגוני סיוע אחרים שפועלים בשטח. מתאם פעולות החירום ברופאים ללא גבולות ז'אן פלטינק אמר ל"וול סטריט ג'ורנל" כי לראשונה ב־20 שנותיו בארגון הוא "נתון בלחץ גדול כל כך". בשל זרם הפניות אליו, רופאים ללא גבולות שכר 25 עובדי מחסן שיסייעו במשלוח חליפות המיגון לארגונים שלא הצליחו להשיג אותן.

 

התלונות של ארגוני הסיוע ברורים לנוכח המחיר שגבה האבולה באפריקה. במדינות מערב אפריקה נדבקו 15 אלף בני אדם בנגיף, שגבה עד עתה 5,400 קורבנות. לשם השוואה, בארה"ב נרשמו שישה מקרים בלבד של הידבקות במחלה, שגבתה עד עתה שני קורבנות.

 

על האופן שבו גם מיעוט המקרים היחסי בארה"ב יצר פאניקה באוכלוסייה ניתן ללמוד מהקפיצה במכירות חליפות מיגון בזירת הקמעונאות המקוונת ebay, לאחר שאריק תומס דאנקן, אזרח ליברי שביקר בארה"ב, אובחן כחולה באבולה ב־30 בספטמבר השנה בבית חולים בטקסס. לפי נתונים של חברת מחקרי השוק טרה־פיק, בשבועיים שלאחר אבחונו של דנקן קפצו מכירות חליפות המיגון באיביי ב־484% בהשוואה לשבועיים שלפני כן, ואילו תדירות הקלדת מילת החיפוש "אבולה" באתר זינקה בלא פחות מ־1,886%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x