$
כלכלה ומדיניות

חקירה פלילית נגד חברת פטרובראס מברזיל בחשד לקבלת שוחד

הרשויות האמריקאיות בודקות האם עובדי חברת הנפט הממשלתית של ברזיל שיחדו בכירים זרים כדי להשיג עסקים. לפי החשד, פטרובראס והקבלנים שלה ניפחו את העלות של פרויקטים והשתמשו בכסף העודף כדי לשחד פוליטיקאים ממפלגת העובדים השלטת

שירות כלכליסט 11:1710.11.14
הרשויות בארה"ב חוקרות האם פטרובראס או העובדים שלה קיבלו שוחד. החקירה האמריקאית מצטרפת לשורה של חקירות מקומיות הבודקות חשד לשחיתות בחברת הנפט הממשלתית של ברזיל. הפיננשל טיימס מדווח כי משרד המשפטים האמריקאי פתח בחקירה פלילית נגד החברה, בעוד שרשות ני"ע האמריקאית (SEC) החלה בחקירה אזרחית. במקביל, החברה הגדולה בברזיל עומדת בפני חקירות פדראליות במדינה, שעלולות להפוך לפרשת השחיתות הגדולה בהיסטוריה של המדינה. מעבר לכך, רבות מהבעיות הנחקרות אירעו עוד בתקופה שבה נשיאת ברזיל הנוכחית, דילמה רוסף עמדה בראש החברה.

 

עובדים בחברת פטרובראס עובדים בחברת פטרובראס צילום: בלומברג

 

לפי הדיווח, הרשויות האמריקאיות בודקות האם פטרובראס או העובדים שלה הפרו את חוק התנהלות מושחתת של חברות זרות (Foreign Corrupt Practices Act), במסגרתו אסור לשחד בכירים זרים כדי להשיג עסקים. התובעים בברזיל מאשימים כי פטרובראס והקבלנים שלה ניפחו את העלות של פרויקטים והשתמשו בכסף העודף כדי לשחד פוליטיקאים ממפלגת העובדים השלטת.

 

פתיחת החקירה האמריקאית סביב ההאשמות עלולה להעלות את הפרופיל הבינלאומי של השערורייה ולהשפיע על הביצועים הפיננסיים של פטרובראס. העסקאות הנבדקות כוללות רכישה של בית זיקוק על ידי החברה בארה"ב ובניית בתי זיקוק בברזיל.

 

"פטרובראס נקטה בצעדים רבים שנועדו לבחון בזהירות את העובדות", מסרו בתגובה מהחברה.

 

בשנה האחרונה הגבירו במשרד המשפטים וברשות ני"ע את התביעות נגד הפרת חוק החברות הזרות, והוגשו כבר למעלה מ-20 תביעות נגד חברות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x