שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

סטנלי פישר: "קצב ההתאוששות של הכלכלה העולמית - מאכזב"

סגן יו"ר הפד ונגיד בנק ישראל לשעבר בכנס כלכלי בשבדיה: "ייתכן כי הפגיעה בכח העבודה בארה"ב מתרחשת גם באירופה, אולם מסיבות שונות"

שירות כלכליסט 13:4611.08.14

"קצב התאוששותן של כלכלות ארה"ב ואירופה מהמיתון - מאכזב", כך אמר סגן יו"ר הפד ונגיד בנק ישראל לשעבר, סטנלי פישר, בנאום כתוב מראש לכנס כלכלי בשבדיה. 

 

בסקירה שנתן פישר על התקופה מאז המשבר הכלכלי הגלובלי של 2007-2009, אמר פישר כי ההאטה בפריון העבודה בארה"ב, התדלדלותו של כוח העבודה וכן גורמים נוספים פגמו ביכולתה של ארה"ב לייצר התאוששות כלכלית.

 

"ייתכן כי הפגיעה בכח העבודה בארה"ב מתרחשת גם באירופה, אולם מסיבות שונות", אומר פישר ומציין כי "עניין זה מאלץ את הבנקים המרכזיים בעולם לשנות את האופן שבו הם תופסים סוגיות כגון אינפלציה, צמיחה ותעסוקה".

 

סטנלי פישר וג'נט ילן סטנלי פישר וג'נט ילן צילום: מיקי אלון, בלומברג

 

"הצמיחה ארוכת הטווח בארה"ב עומדת כעת ברמה נמוכה של 2% - אחוז שלם מתחת לתחזיות של קובעי המדיניות בפד מ-2009", הוסיף פישר. "ייתכן שחלק משיעור צמיחה זה משקף תנאים היכולים עוד להשתנות, כמו לדוגמא השיפור בשוק הנדל"ן למגורים בארה"ב", אמר פישר.

 

פישר, האיש מספר 2 בבנק המרכזי של ארה"ב, שרטט את האתגרים העומדים בפני קובעי המדיניות המוניטרית במסגרת המאמץ לנווט אל קו הסיום את הצעדים הבלתי קונוונציונאליים שנקט הבנק בשנים האחרונות - כגון ההרחבה הכמותית.

 

"עדיין לא ברור", אמר פישר, "אם שיעור צמיחה נמוך של פריון העבודה ושיעור השתתפות נמוך בכוח העבודה יהפכו למאפיינים קבועים בכלכלת ארה"ב, מה שמקשה על תחזיות צמיחה ואינפלציה".

 

מאז פרוץ המשבר, גברו הדאגות בקרב הבנקאים הראשיים לגב התפקיד שלהם בשמירה על יציבות פיננסית, נושא שבו עמדותיו של פישר נחרצות בעד מעורבות אגרסיבית של הבנקים המרכזיים.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x