$
כלכלה ומדיניות

האמריקאים נטשו את הסיגריות, הממשל הפסיד מיליארדים

יצרניות הטבק ניצלו את הפרצות בחוק שהעלה את המס על הסיגריות בארה"ב; הצרכנים שינו את דפוסי העישון שלהם בהתאם. ואיזה מרכיב סודי טוענים כי היצרניות הוסיפו לטבק?

שירות כלכליסט 10:4930.07.14

ב-2009 נכנס לתוקפו חוק בארה"ב שהעלה את המס על הסיגריות במטרה להביא לירידה בשיעור העישון. אולם חוק זה עלה לממשלת ארה"ב מיליארדי דולר בגין הכנסות אבודות. זאת משום שכתגובה לחוק, נקטו היצרניות שורת צעדים וביניהם מיתוג מחדש של מוצרים והגדלת נפח הייצור של מוצרי טבק שאינם סיגריות כגון טבק למקטרות וסיגרים, וכן הצרכנים עברו לעישון טבק זול יותר במקטרת ולסיגרים גדולים. כך על פי הודעת משרד הביקורת הפדראלית של ארה"ב (GAO).

לפי הערכת המשרד, מאז אפריל 2009 ועד פברואר 2014 הפסידה הממשלה 2.6-3.7 מיליארד דולר בהכנסות בשל העובדה שיצרניות הטבק ניצלו פרצות בחוק.

 

סיגריות. יצרניות הטבק ניצלו פרצה בחוק סיגריות. יצרניות הטבק ניצלו פרצה בחוק צילום: Tseng Yi Wen

 

"כל אחת משלוש יצרניות הטבק שהסכימה לשוחח עימנו הסבירה כי הן עברו ממכירות של טבק לגלגול שעליו יש מס גבוה, למכירות של טבק מקטרות בעל שיעור מס נמוך יותר, וזאת כדי לשמור על יתרון תחרותי", נאמר בדו"ח של ה-GAO שהיה מוקד השימוע שנערך בעניין בסנאט ביום חמישי שעבר.

 

בשימוע, רונדל ברנשטיין, מנכ"ל ליגט (Liggett Vector Brands) המייצרת מוצרי טבק, דחק במחוקקים לנקוט צעדים נגד הפרות אלו מצד היצרניות.

 

הוא הציג שתי שקיות טבק לכאורה זהות של אחת היצרניות – אולם על אחת מהן מופיעה תווית שהודבקה כדי לכסות את מספר הסיגריות שניתן להכין מהטבק ועל המדבקה מצוין "טבק מקטרות".

 

"כולם יודעים שזהו טבק לסיגריות. היצרנית יודעת, הקונים יודעים. ואני יודע משום שניסיתי לעשן את זה במקטרת וזו הייתה חוויה לא נעימה במיוחד", אמר ברנשטיין.

 

ישנן אף יצרניות המוסיפות מספר גרמים של טבק לסיגרים קטנים כדי שייחשבו כמוצר מקטגוריה אחרת ואילו, על פי הטענות, יש יצרניות המוסיפות לא פחות מחול, הנועד לארגזי צרכים של חתולים, או חמר, כדי להגדיל את משקל המוצר.

 

בעוד מכירות הסיגריות נפלו מ-5.7 מיליארד דולר ל-700 מיליון דולר בלבד, נרשמת עלייה בעישון סיגרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x