$
חברה וסביבה

פחות שמחים: ישראל דורגה במקום נמוך במדד האושר העולמי - אחרי ירדן

על פי סקר חדש שפרסם מכון גאלופ, קיבלה ישראל ציון של 66 נקודות במדד הרווחה האישית לשנת 2013. לפניה ניצבת גינאה עם אותו הציון ואחריה מגיעה ניגריה עם 65 נקודות. ומי במקום הראשון?

שירות כלכליסט 20:5423.05.14

הסברה הרווחת כי ישראל היא אחת המדינות המאושרות בעולם מתבררת כלא נכונה. על פי סקר חדש שמפרסם מכון גאלופ, קיבלה ישראל ציון של 66 נקודות בלבד במדד הרווחה האישית לשנת 2013. לפניה ניצבת גינאה עם אותו הציון ואחריה מגיעה ניגריה עם 65 נקודות. בסקר קודם שנערך ב-2012 ישראל קיבלה ציון דומה של 65 נקודות. בסיכום הכולל ישראל הגיעה למקום ה-85 מתוך 140 מדינות שהשתתפו בסקר הנוכחי.

 

לצפייה בטבלה המלאה

 

אולם, על אף הקונפליקטים והמתיחות המאפיינים  את החדשות ברחבי העולם, מסתבר שבאופן מפתיע, אנשים ברחבי העולם דווקא מדווחים על רגשות חיוביים. על פי הסקר, לפחות 7 מתוך כל 10 מבוגרים בממוצע נהנים לא מעט מפעילות מהנה, צחוק, חיוכים, ממנוחה מספקת ומיחס של כבוד. רוב קטן של נשאלים (51%) דיווח כי רק יום לפני ההשתתפות בסקר עסק או השתתף בפעילות מעניינת. גאלופ מדד עד כמה חשו משתתפים מ-138 מדינות את התחושות הללו במהלך 2013. המשתתפים נשאלו אם חוו אחד מהרגשות הללו יום לפני והתשובות החיוביות קובצו למדד רווחה אישית לכל מדינה.

 

פרגוואי מובילה - סוריה בתחתית

 

מבין עשר המובילות בטבלה, תשע מדינות הן מאמריקה הלטינית. זוהי השנה השלישית שבה פרגוואי מובילה בסקר. אחרי פרגוואי מדורגות פנמה, גואטמאלה, ניקרגואה, אקוואדור, קוסטה ריקה, קולומביה, דנמרק, הונדורס, ונצואלה ואל סלבדור. ממצאים אלו משקפים את הנטייה תלוית-התרבות באמריקה הלטינית להתמקד בחוויות החיוביות בחיים במקום בשליליות.

 

בתחתית הטבלה נמצאת סוריה עם ציון של 36 נקודות. זהו הציון הנמוך ביותר שאי פעם נרשם בסקר. פחות מאחד בכל שלושה תושבי סוריה מרגיש חוויות חיוביות. לפניה בפער גדול יחסית מופיעות צ'אד (52) וליטא (53).

 

משתתפת מפתיעה השנה היא בבהוטן, שלה מדד אושר לאומי גולמי רשמי. זו הפעם הראשונה שבה נכללת המדינה בדירוג אך לא במקום גבוה כלל ועיקר – 82 מתוך 138 מדינות שנכללו בסקר. אולם בתת הקטגוריה של תחושת מנוחה ראויה, נמצאת בהוטן במקום הראשון בעולם.

 

הסקר מצא גם קשר ישיר בין עושר לתחושות חיוביות חזקות יותר. הודות לסקר נחשפו קשרים מפתיעים שלא היו מתגלים בדרך אחרת כגון דמיון מפתיע בין האופן שבו נשים וגברים מעריכים את חייהם, הבדלים אתניים בתחושת הרווחה האישית, דירוג נמוך יותר אצל עובדים עצמאיים מאשר מובטלים, ואולי המפתיע מכל – נראה שהקשר בין תחושת רווחה אישית לבין המצב החברתי במדינה חזק מזה שבין תחושת רווחה אישית לתוצר לנפש, כפי שמקובל ליחס.

 

9 מתוך 10 המדינות המאושרות הן מאמריקה הלטינית 9 מתוך 10 המדינות המאושרות הן מאמריקה הלטינית צילום: shutterstock

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x