$
תעשייה ופיננסים

שכר המנהלים בארה"ב עלה ב־13%, השכר במשק ב־1.4%

העלייה בשכר החציוני של המנכ"לים היתה בעיקר תוצאה של מימוש אופציות ומניות, ולא של צמיחה ברווחי החברות. 15 מנכ"לים הצטרפו לקבוצת המנהלים שמרוויחה יותר מ־100 מיליון דולר בשנה: "העלייה הגדולה ביותר מאז המשבר של 2008"

שירות כלכליסט 21:5706.04.14

שכר המנכ"לים החציוני בארה"ב עלה ב־2013 ב־13% והגיע ל־10.5 מיליון דולר - כך לפי מחקר של העיתון "USA Today" שהתפרסם בסוף השבוע. המחקר בחן 200 חברות הנסחרות ב־S&P 500, שהמנכ"לים שלהן לא התחלפו בין שנת 2012 ל־2013.

 

הבחינה כללה את משכורות המנכ"לים, בונוסים שקיבלו, חבילות תמרוצים ותגמולים וכן רווחים ממניות ומימוש אופציות. נראה כי עיקר העלייה בשכר הגיעה בעיקר מרווחים בבורסות. השנה המוצלחת שעברה על שוק ההון התבטאה בחבילות עצומות של תמלוגים ופיצויים למנהלים, שהיו יכולים לממש אופציות ולפדות מניות. הרווחים הגדולים ביותר היו של מייסדי חברות שמימשו אופציות, דוגמת מייסד ומנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, שמימש אופציות ב־2.3 מיליארד דולר.

 

 

15 מנכ"לים הצטרפו ב־2013 לקבוצת המנהלים שהרוויחו יותר מ־100 מיליון דולר, בין היתר בחבילות פיצויים. האנליסט פול הודג'סון אמר ל־"USA Today" כי הצמיחה ברשימת המתעשרים הגדולים בחברות הציבוריות היא הגדולה ביותר מאז המשבר של 2008. "החזרה של שוק ההון יצרה אפקט התעשרות מסיבי, והמהירות שבה אנשים יכולים להתעשר במאות מיליוני דולרים היא משכרת חושים".

 

 צילום: שאטרסטוק

 

לצד הרווחים האישיים הגדולים משוק ההון, רווחי החברות בשנה החולפת היו בעיקר תוצאה של קיצוצים במשרות ותהליכי התייעלות, ולא של צמיחה אורגנית. התופעה מחדדת את הפער בין המתרחש בין חדרי ההנהלה לעובדים. "הקצוות הולכים ומתרחקים, ומגיעים לדיון העקרוני בפערי השוויון", אמר לעיתון אלן ג'ונסון, מומחה לשכר מנהלים. "בורדים של מנהלים מודאגים מהאופן שבו פיצויי המנהלים ייתפסו בציבור. הם כבר לא נותנים חבילות פיצויים כטובה אישית, אבל הם עדיין צריכים לאזן ולהיות תחרותיים. אני אומר לבורדים שהתפקיד שלהם הוא לעשות את מה שטוב למחזיקי המניות. ואם מנכ"ל תרם לעליית הערך עבור מחזיק המניה, בין שהוא היה טוב ובין שסתם התמזל מזלו, אתם תצטרכו לשלם לו הרבה".

לצד נתונים אלה, השכר החציוני של 105 מיליון אמריקאים שעבדו במשרה מלאה ב־2013 היה 40,872 דולר לשנה, עלייה של 1.4% מהשכר החציוני ב־2012. ביום שישי פורסמו נתונים של משרד העבודה האמריקאי, ולפיהם אחוז ההשתתפות בשוק העבודה בארה"ב בחודש מרץ עמד על 63% — שיעור השתתפות נמוך במיוחד.

 

העלייה בשכר המנכ"לים בארה"ב, לצד גידול הפערים בין המנהלים לעובדים, תואמת לתופעה דומה המתרחשת בארץ. בשבוע שעבר הגיע לסיומו מעקב של "כלכליסט" אחר שכר מנכ"לים בחברות הציבוריות הגדולות במשק. לפי המעקב, שכר הבכירים בחברות אלה זינק ב־9.2% בנטרול מדד, בעוד שכר העובדים עלה בשיעור של 1.4% בנטרול מדד. הפער בין שכר הבכיר הממוצע לשכר העובד הממוצע עמד על פי 30 לעומת פי 29 ב־2012.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x