$
חברה וסביבה

תקדים בארה"ב: ענקית בתי מרקחת מפסיקה למכור סיגריות

CVS, רשת בתי המרקחת השנייה בגודלה במדינה הודיעה כי תפסיק למכור סיגריות ב-7,600 סניפיה. הנשיא אובמה כבר משבח

שירות כלכליסט 22:5205.02.14
רשת בתי המרקחת האמריקאית CVS הודיעה היום (ד') כי היא תפסיק למכור סיגריות ב-7,600 הסניפים שלה, ההחלטה תיכנס לתוקף עד אוקטובר ובכך היא תהפוך לרשת בתי המרקחת הראשונה בארה"ב שנוקטת במהלך מסוג זה.

 

מומחי בריאות ציבורית שיבחו את ההחלטה של רשת בתי המרקחת השנייה בגודלה במדינה, והביעו תקווה כי הצעד התקדימי עשוי לגרום לרשתות נוספות לפעול בצורה דומה.

 

אמנם בכמה ערים ברחבי ארה"ב, כמו בוסטון וסן פרנסיסקו כבר הטילו איסור על מכירת מוצרי טבק בבית מרקחת, אך המומחים מקווים שהצעד מרצון של CVS יתחיל כדור שלג שיתגלגל בין שאר הרשתות.

 

הנשיא האמריקאי תומך ומשבח את ההחלטה הנשיא האמריקאי תומך ומשבח את ההחלטה צילום: shutterstock

 

הרשת הוסיפה כי אינה מצפה שהמהלך ישפיע במידה רבה על הרווחים שלה. לדבריה, היא צפויה להפסיד 2 מיליארד דולר במכירות שנתיות והרווח יצטמצם בין 6-9 סנט למניה. האנליסטים מעריכים כי החברה תדווח על הכנסות בגובה 132.9 מיליארד דולר עבור 2014, ורווח של 4.47 דולר למניה.

 

צניחה במכירות סיגריות בעשור אחרון

 

על פי נתוני יורומוניטור אינטרנשיונל, מכירות הסיגריות בארה"ב צנחו ב-31.3% בין 2003 ו-2013. הירידה בשיעורי העישון, שנפלו משיעור של 43% בקרב המבוגרים ב-1965 ל-18% כיום, בשילוב עם התחרות המתגברת מצד רשתות מוזלות כמו פמילי דולר או דולר ג'נרל, הובילו עוד קודם לירידה במכירות הסיגריות בסניפי CVS.

 

ההחלטה כבר מעוררת גלים, ונשיא ארצות הברית ברק אובמה מיהר לשבח את הרשת. בהצהרה שפרסם היום טען כי היא "מציבה דוגמה חזקה שתעזור לקדם את מאמצי הממשל להפחית מקרי מוות כתוצאה מצריכת טבק כמו סרטן ומחלות לב וכן תסייע להפחית את עלויות הטיפולים הרפואיים - ותוביל להצלת חיים ולהגנה על מספר גבוה של משפחות מכאב ושברון לב עתידי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x