$
כלכלה ומדיניות

מחקר: ההון שמחזיקים 85 עשירי-על - כמו של מחצית מאוכלוסיית העולם

לפי ארגון אוקספם, המיליארדרים מחזיקים יחד בהון של 1.7 טריליון דולר; עוד עולה מהמחקר כי 1% מעשירי העולם מחזיקים יחד ב-110 טריליון דולר - 46% מההון האנושי

סוכנויות הידיעות 14:0620.01.14

התאחדות הארגונים החברתיים אוקספם פרסמה מחקר חדש שממנו עולה כי העושר המצרפי של 85 האנשים העשירים ביותר בעולם מקביל להון שבידי המחצית התחתונה - מבחינת עושר - של אוכלוסיית העולם, ומסתכם ב-1.7 טריליון דולר.

"זה מדהים לגלות שבמאה ה-21, מחצית מאוכלוסיית העולם, שהם 3.5 מיליארד איש, שולטים על אותו הון כמו קבוצה קטנה של אליטה, שניתן להכניס לאוטובוס קומתיים", הגיבה וויני ביאנימה, המנהלת של אוקספם. המחקר, שכותרתו "עובדים למען המעטים", טוען שה-1% העליונים של עשירי העולם מחזיקים ביחד בהון של 110 טריליון דולר.

 

חקלאי בהודו. "7 מתוך כל 10 אנשים בעולם חיים במדינות שבהן חוסר השוויון רק הולך וגדל" חקלאי בהודו. "7 מתוך כל 10 אנשים בעולם חיים במדינות שבהן חוסר השוויון רק הולך וגדל" צילום: בלומברג

 

"ההזדמנויות הללו שנתפסו על ידי העשירים על חשבון העניים ומעמד הביניים, עזרו ליצור מצב שבו שבעה מתוך כל עשרה אנשים בעולם חיים במדינות שבהן חוסר השוויון רק הולך וגדל מאז שנות ה-80, וש-1% מהמשפחות העשירות בעולם מחזיקות ב-46% מההון (110 טריליון דולר)", נכתב בהצהרה שצרפו באוקספם למחקר, שהתפרסם לקראת הפורום הכלכלי העולמי שייפתח בהמשך השבוע בדאבוס שבשווייץ.

 

"כשההון מחלחל לקובעי המדיניות - החוקים נוטים לטובת העשירים"

 

מהמחקר עולה כי "במדינות רבות, חוסר שוויון כלכלי קיצוני מעורר דאגה. זאת בשל ההשפעה ההרסנית שיכולה להיות לריכוז ההון על ייצוג פוליטי שוויוני. כשההון מחלחל לקובע המדיניות, החוקים נוטים לטובת העשירים, לרוב על החשבון כל השאר. ההשלכות כוללות את היעלמותן של הזדמנויות שוות לכל".

 

לפיכך מציינים במחקר כי יש צורך להחיל פתרונות פוליטיים נועזים שירסנו את ההשפעה של ההון על השלטון. "אחרת הממשלה תעבוד למען האינטרסים של העשירים, בשעה שחוסר שוויון כלכלי ופוליטי ימשיך להתרחב".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x