$
כלכלה ומדיניות

מארק פאבר: "אנחנו בבועת פיננסים שעלולה להתפוצץ בכל רגע"

לדברי המשקיע האמריקאי הוותיק, אף שרבים גורסים כי השוק בדרך לעליות, הכלכלה העולמית נמצאת בהאטה, כיוון שהיא מורכבת בעיקר משווקים מתעוררים. על פייסבוק: "תופעה חולפת"

סוכנויות הידיעות 15:0515.01.14
ב-2013 רשמו המניות החזר מרשים של 30%, ואולם רצף העליות (הראלי) נתמך על ידי צמיחה זעומה בלבד בהכנסות. כתוצאה מכך גברו הספקולציות שמתפתחת בועה בשוק המניות. אחד הקולות הבולטים שמתעקשים כי אנחנו אכן עומדים לפני בועת מניות שתוביל למשבר פיננסי הוא המשקיע הוותיק מארק פאבר.

בראיון שהעניק לסוכנות בלומברג טען פאבר כי ארצות הברית נמצאת ב"בועת פיננסים עצומה", שעשויה להתפוצץ בכל רגע נתון. "אני חושב שאנחנו נמצאים בתוך בועת נכסים פיננסיים עצומה", אמר בראיון. "מעניין לראות שעל אף ההדפס של כסף, הריביות על האג"ח לא יורדות".

 

פאבר. "בואו נמשיך להדפיס כסף וכולם יהיו מאושרים. חבל שזה פשוט לא מסתדר" פאבר. "בואו נמשיך להדפיס כסף וכולם יהיו מאושרים. חבל שזה פשוט לא מסתדר" צילום: אי פי אי

 

לדברי פאבר, שזכה לכינויו Dr. Doom (ד"ר אבדון) לאחר שב־1987 ייעץ ללקוחותיו למכור את אחזקותיהם במניות שבוע אחד בלבד לפני שאלו קרסו ב־19 באוקטובר - היום הזכור לשמצה כ"יום שני השחור של וול סטריט", הריבית על אג"ח לעשר שנים הגיעה לתחתית ב-25 ביולי, 2012 ועמדה על 1.43%.

 

ואולם הוא מדגיש כי מאז עקפה את רף ה-3%, וכעת עומדת על 2.85%. "מדובר בעלייה משמעותית, אולם עדיין לא הייתה לה השפעה על המניות. למעשה, העלייה הזו דווקא דחפה כסף לתוך שוק המניות והחוצה משוק האג"ח. אך אם האג"ח לעשר שנים יטפסו לרמה של 3.5% או 4%, ואז הריבית על אג"ח ל-30 שנה תתקרב ל-5%, והריבית על המשכנתאות תגיע ל-6%, אז הכלכלה תיפגע במידה קשה".

 

"מעדיף זהב ופלטינה על פני ביטקוין"

 

פאבר ממשיך ומזהיר כי הבועה עשויה להתפוצץ בכל רגע. "היא יכולה להתפוצץ בכל יום. כולם מחזיקים בדעות מאוד 'שוריות' (כלומר, שהשוק בדרך לעליות). אך הם מחזיקים בדעות הללו כי הם חושבים שהכלכלה תאיץ קדימה. אך הדעה שלי שונה לגמרי. הכלכלה העולמית מאטה, זאת כיוון שהכלכלה העולמית מורכבת כיום בעיקר משווקים מתעוררים, ואין צמיחה בייצוא בשווקים המתעוררים, אין צמיחה בכלכלות המקומיות".

 

 

מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג. "מעדיף מניות של עליבאבא, אמזון או גוגל" מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג. "מעדיף מניות של עליבאבא, אמזון או גוגל"

 

פאבר התייחס בראיון גם למדיניות של הבנק הפדרלי המרכזי בארצות הברית. לטענתו, הפעולות של הפד הובילו ללא מעט בעיות ברחבי העולם, מכיוון שהן אחראיות לעלייה במחירי הנפט, שחגים כיום בסביבות 100 דולר לחבית. "מבחינת האנשים העניים למחירי האנרגיה יש השפעה. חלק מהאנשים בעשירונים התחתונים מודים שהם מוציאים 30% מההכנסה שלהם על אנרגיה, תחבורה חשמל ודלק".

 

בהתאם, פאבר הביע התנגדות לשיעורי הריבית הנמוכים ומדיניות הדפסת כסף. "אם זה עוזר לכולם, מדוע לא כולם ברחבי העולם מחזיקים בשיעורי ריבית תמידיים קרוב לאפס? הרי לפי הטענה ככה כולם יהיו עשירים. הבנק המרכזי יוכל להמשיך להדפיס כסף ולא יצטרך לעבוד עוד. אני אוכל להישאר במיטה כל היום ולצאת לשתות בלילות. אם כך, בואו נמשיך להדפיס כסף וכולם יהיו מאושרים. חבל שזה פשוט לא מסתדר". לדבריו, שיעורי הריבית קרוב לאפס, שנמצאים ברמה הזו כבר קרוב לחמש שנים, מענישים את בעלי ההכנסות ואת החוסכים.

 

סוגיה בוערת נוספת שבה לפאבר יש דעה הוא המטבע הווירטואלי, הביטקוין. "אני מעדיף חומרים פיסיים כמו זהב, כסף ופלטינה על פני ביטקוין", הצהיר. אחת הסיבות היא שלביטקוין עשויה להיות הרבה תחרות, בעוד שלמתכות אין תחרות. "כיצד אפשר להעניק שווי לביטקוין?" הוא שואל. במקביל, פאבר מאמין שפייסבוק היא תופעה חולפת. "אנשים נכנסים לפייסבוק וכל מה שהם עושים זה לשים תמונות, רק שהיחידים שמסתכלים בתמונות הללו הם אלה ששמו אותן. כולם רוצים להיות כוכבים". לפיכך, הוא אומר שיעדיף להחזיק במניות של חברות כמו עליבאבא, אמזון או גוגל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x