$
עולם

"רוסיה תרכוש 500 אלף חביות נפט ביום מאיראן - תמורת ציוד וסחורות"

לפי דיווח בסוכנות רויטרס, השיחות בין המדינות נמצאות בשלבים מתקדמים; העסקה - שהיקפה עומד על 1.5 מיליארד דולר בחודש - תביא לזינוק של 50% ביצוא הנפט האיראני

סוכנויות הידיעות 13:3610.01.14

איראן ורוסיה מנהלות מגעים לעסקה של "נפט תמורת סחורות" - שתאפשר למדינה המוסלמית להגדיל באופן ניכר את היצוא של הזהב השחור. כך מדווחת סוכנות רויטרס.

 

על פי גורמים רוסים ואיראנים המקורבים לנושא, השיחות על העסקה נמצאות בשלבים מתקדמים; במסגרת זו, מוסקבה תרכוש עד 500 אלף חביות נפט ביום מאיראן - ותעביר למדינה ציוד וסחורות.

 

 "בשלב זה נרשמת התקדמות טובה, ויש סיכויים גבוהים להצלחה", מסר לסוכנות רויטרס אחד המקורות הרוסיים. "אנחנו דנים בפרטים, ותאריך החתימה על ההסכם תלוי בפרטים הללו".

 

ולדימיר פוטין ולדימיר פוטין צילום: אלכס קולומויסקי

 

עדיין לא ברור האם העסקה הזו תצא לפועל לפני שיסוכמו סופית פרטי הסכם ג'נבה בין איראן לשש המעצמות, בהן רוסיה.

השיחות הטכניות בין איראן לאיחוד האירופי על הסכם הגרעין החלו ביום חמישי.

 

הסכם ז'נבה שנחתם בנובמבר נועד לבלום את התקדמות תכנית הגרעין האיראנית למשך שישה חודשים, זאת על מנת להרוויח זמן לחתימה על הסכם סופי במאי.

 

הסנקציות שהטילו ארה"ב והאיחוד האירופי על איראן, הפחיתו בחצי את הייצוא האיראני ב-18 החודשים האחרונים למיליון חביות ביום. רוסיה, עם זאת, לא הטילה שום סנקציות על המדינה. רכישת 500 אלף חביות נפט ביום על ידי רוסיה, תוביל לעלייה של 50% בייצוא האיראני, ותספק דחיפה משמעותית לכלכלה המקרטעת. במחירי הנפט הנוכחיים, שעומדים על קרוב ל-100 דולר לחבית, איראן תוכל להרוויח 1.5 מיליארד דולר נוספים בחודש.

 

כיום, הרוכשת הגדולה ביותר של נפט מאיראן היא סין, שב-2013 ייבאה 420 אלף חביות ביום. קונות גדולות נוספות הן יפן, דרם קוריאה, והודו, אך אלה הפחיתו משמעותית את היקף הרכישות בשל לחץ כבד שהופעל עליהן מוושינגטון.

 

x