שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

תחזית: כלכלת סין תעבור את זו של ארה"ב רק ב-2028

כך לפי המרכז למחקר כלכלי ועסקי בלונדון; עד כה התחזיות צפו שסין תעקוף את ארה"ב מוקדם הרבה יותר, אפילו כבר ב-2016

סוכנויות הידיעות 18:0228.12.13

לכלכלה הצומחת של סין יש עוד דרך ארוכה לעבור והיא תהפוך להיות המדינה בעלת התמ"ג הגבוה בעולם רק ב-2028, כך על פי תחזית של המרכז למחקר כלכלי ועסקי (CEBR), שמושבו בלונדון. התחזית סותרת תחזיות קודמות שניבאו כי התמ"ג הסיני יעבור את זה של ארה"ב מוקדם הרבה יותר: כמה מהתחזיות אף דיברו על שנת 2016 כשנה בה סין כבר תהפוך לכלכלה הגדולה בעולם.

 

 

 

עורכי התחזית של CEBR מסבירים את התחזית הרחוקה שלהם בכך שכלכלת ארה"ב מצד אחד מראה חוזק מחודש וחוזרת לצמיחה משמעותית, ומצד שני הצמיחה בסין מתחילה להאט אחרי שנים של צמיחה דו ספרתית.

 

לסין יש גם בעיה דמוגרפית קשה כתוצאה ממדיניות הילד האחד שיצרה הזדקנות מהירה של האוכלוסיה. הדמוגרפיה צפויה להאט עוד יותר את הצמיחה הסינית בשנים הקרובות, עורכי המחקר מסבירים.

 

 

רכבת מהירה בשנגחאי. סין צפויה לשחזר את גדולתה מ-1890 רכבת מהירה בשנגחאי. סין צפויה לשחזר את גדולתה מ-1890 צילום: בלומברג

 

עם זאת, עורכי התחזית אמרו כי סין צפויה להמשך ולצמוח. "הם יהפכו לכלכלה הגדולה בעולם ב-2028, בפעם הראשונה מאז 1890" כתבו האנליסטים של CEBR בהודעה לעיתונות. הם חוזים כי התמ"ג הסיני יעמוד באותה שנה על 33 טריליון דולר, לעומת קרוב ל-9 טריליון ב-2013.

 

תחזית מפתיעה אחרת שהוציא המרכז נוגעת להודו, שעל פי CEBR תהפוך עד 2028 לכלכלה השלישית בגודלה בעולם ותעבור את יפן. היחלשות של 20% בין לעומת הדולר, אומרים עורכי המחקר, מציבה את יפן במקום גרוע במונחי תמ"ג כולל. "בנוסף לין החלש, ליפן יש דמוגרפיה בעייתית במיוחד ושילוב התנאים הזה יוביל אותה לאבד את המקום השלישי להודו" כתבו החוקרים.

 

כלכלה אחרת שהמרכז חוזה לה ביצועים מבריקים היא דווקא בריטניה שצפויה לעבור את צרפת וגרמניה ולהפוך לכלכלה הגדולה באירופה עד 2030. הסיבות לכך, על פי האנליסטים, הן חשיפה פחותה לבעיות של גוש היורו, גידול באוכלוסיה והגירה חיובית, וכן מסים נמוכים יחסית למדינות אירופה, שתורמים לצמיחה.

 

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x