$
המזרח התיכון

גורם בארה"ב: הסכם ראשוני עם איראן קרוב

הגורם אמר כי ההסכם הראשוני ימנע מתוכנית הגרעין האיראנית להתקדם ואף "יסיג אותה לאחור" בתחומי מפתח

סוכנויות הידיעות 19:4715.11.13

גורם בכיר בארצות הברית אמר הערב (יום ו') כי שש המעצמות ואיראן קרובות לחתימה על הסכם ראשוני בעניין תוכנית הגרעין האיראנית. כך מדווחת סוכנות "רויטרס". הגורם הוסיף כי "בהחלט אפשרי" שההסכם יושג בפגישות בין הצדדים בשבוע הבא בז'נבה. "אני לא יודע אם הם יגיעו להסכם. אני חושב שזה די אפשרי, אבל יש עוד נושאים קשים לדון עליהם".

 

בשיחה עם עיתונאים מסר הגורם הבכיר כי "נעבוד קשה מאוד בשבוע הבא. אני לא יודע אם נגיע להסכם. אני חושב שזה בהחלט אפשרי, אבל ישנם כמה נושאים קשים שעוד לא נפתרו". הגורם ציין ששרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון תיפגש עם שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף בשבוע הבא בז'נבה וכי נציגי בריטניה, סין, צרפת, גרמניה, רוסיה וארצות הברית יצטרפו לשיחות ביומיים שלאחר מכן.

 

לפי רשת CNN, הגורם ציין כי ההסכם הראשוני ימנע מתוכנית הגרעין האיראנית להתקדם ואף "יסיג אותה לאחור" בתחומי מפתח. הוא ציין כי העסקה "תרחיב את משך הזמן עד שאיראן תתקרב לפריצה" של סף היכולת הצבאית הגרעינית ו"תקצר את זמן ההתרעה במקרה שהם ינסו לעשות זאת".

 

חסן רוחאני חסן רוחאני צילום: איי אף פי

לא רק בוושינגטון אופטימיים, אלא גם בטהרן. שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף אמר הבוקר כי הוא חש תקווה לקראת סבב המשא ומתן הנוסף בשבוע הבא, אך הדגיש - לא נפסיק את ההעשרה. בדברים שציטטה סוכנות הידיעות הרשמית למחצה "פארס", כי לסבב השיחות אין סיכוי להצליח אם שש המעצמות (חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה) לא יכירו באופן רשמי בזכותה של הרפובליקה האיסלאמית להעשיר אורניום. הכרה שכזו, חוששים בישראל, תקל על התוכנית לייצור נשק גרעיני.

 

דבריו של זריף נשמעים על רקע פרסום דו"ח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) ולפיו איראן עצרה כמעט לגמרי את הרחבת יכולות העשרת האורניום שלה בשלושת החדשים האחרונים. אין פירוש הדבר כמובן שאיראן עצרה את תוכנית הגרעין, אלא רק שהיא לא הרחיבה אותה בתקופה הזו, פחות או יותר מאז שחסן רוחאני נכנס לתפקיד נשיא איראן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x