$
חברה וסביבה

לאחר 20 שנה: ניו יורק עוברת לדמוקרטים

ביל דה בלאזיו יחליף כצפוי את ראש העירייה המכהן מייקל בלומברג, וישיב לעיר הגדולה בארה"ב את הרוח הדמוקרטית לאחר שני עשורים שבמהלכם שלטו בה רפובליקנים. בניו ג'רזי ימשיך הרפובליקני כריס כריסטי לקדנציה שנייה

ynet 07:4506.11.13
לאחר שגרף 73% מהקולות, ביל דה בלאסיו הוא ראש העירייה החדש של ניו יורק, והדמוקרטי הראשון זה עשרים שנה שינהל את העיר הגדולה בארצות הברית. בחירתו של דה בלאסיו הייתה צפויה, והוא יחליף את מייקל בלומברג, המשלים כהונה של 12 שנה.

 

דה בלאסיו, בן 52, פוליטיקאי בעל מודעות סוציאלית, הרואה עצמו כנציג של המיעוטים והשכבות החלשות, יחליף את בלומברג המיליארדר, שניהל את ניו יורק כעסק כלכלי. דה בלאסיו ניצח את המועמד הרפובליקני ג'וזף לוטה, שהיה סגנו של רודי ג'וליאני.

 

ביל דה בלאזיו, ראש העיר הנכנס ביל דה בלאזיו, ראש העיר הנכנס צילום: רויטרס

 

ראש העירייה הנבחר הוא יליד מנהטן שמתגורר בברוקלין, כיהן בשנים האחרונות כחבר מועצת העיר. הוא נחשב מקורב מאוד לגורמים יהודיים בעיר. רעייתו שרלאן היא שחורה. הוא היה פעיל פוליטי מקומי בזמן כהונתו של ראש העיר דיוויד דינקינס (1993-1990), ושם גם הכיר אותה. במסגרת הקריירה הפוליטית שלו הוא היה המנהל של אזור ניו יורק וניו ג'רזי במשרד השיכון והפיתוח האזורי של ממשל קלינטון, ובשנת 2000 ניהל את קמפיין הבחירות המוצלח של הילרי קלינטון לסנאט.

 

דה בלאסיו מתעתד להעלות מסים לבעלי הכנסות גבוהות, להגביר את הפיקוח על המשטרה, ליצור מקומות דיור ולשפר את מערכת החינוך. כמו כן, הוא הביע התנגדות למדיניות הקשוחה שהנהיג בלומברג בנוהל המעצר, המעניק לשוטרים יד קלה לחיפוש על גופם של חשודים שנעצרים בעיר, שהם ברובם בני מיעוטים אחרים.

 

אולם, המערכה בעלת ההשפעה הגדולה ברמה הארצית הייתה במדינת ניו ג'רזי. המושל הרפובליקני כריס כריסטי נבחר לקדנציה שנייה בזכות תמיכה מסיבית של מצביעים דמוקרטים (60%) לעומת המועמדת הדמוקרטית ברברה בואנו, שהסתפקה ב-38%.

 

ראש העיר היוצא מייקל בלומברג. אחרי 12 שנות שלטון ראש העיר היוצא מייקל בלומברג. אחרי 12 שנות שלטון צילום: בלומברג

 

"אתם תראו מה קורה בניו ג'רזי", הבטיח כריסטי ערב הבחירות. "קורה כאן משהו שלא קרה כאן במשך דור. יש כל מיני אנשים שלוחשים לי באוזן 'אני דמוקרט, ואני אצביע עבורך'".

 

פרשנים העריכו שהדמוקרטים הפקירו את ניו ג'רזי עם מועמדת חלשה, והניצחון המוחץ של כריסטי יהיה כן השיגור שלו למועמדות רפובליקנית לנשיאות. הפעם האחרונה שבה דמוקרטים לא הצליחו לבלום מושל רפובליקני מהשגת רוב מוחץ הייתה בטקסס, שבה המושל ג'ורג' בוש זכה בשנות התשעים לרוב מוחץ עם תמיכה גדולה של דמוקרטים.

 

מול כריסטי לא התייצב אמנם מועמד חזק, אבל ארגונים דמוקרטיים ניסו לבלום את עוצמת הניצחון של כריסטי על-ידי הזרמת 35 מיליון דולר לקמפיין. כריסטי הוא מתנגד חריף לתנועת מסיבת התה והבהיר: "הציבור רוצה שנבצע דברים".

 

וירג'יניה, המדינה השנייה שבה התקיימו בחירות למשרת המושל, היא מדינה מתנדנדת, ואכן התוצאה הייתה צמודה למדי בין איש העסקים הדמוקרטי טרי מקאלוף, חבר אישי של ביל והילרי קלינטון, לבין הרפובליקני קן קוצ'ינלי, שנחשב לאיש מסיבת התה. רשת NBC הכריזה על ניצחון של המועמד הדמוקרטי מקאלוף, אף שלאחר ספירת 91% מהקולות לשני המועמדים היו 47%.

 

בסך הכול התקיימו אתמול בחירות ב-312 ערים ברחבי ארה"ב, ובהן הערים הגדולות - ניו יורק, בוסטון, אטלנטה, מיניאפוליס וסיאטל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x