$
המזרח התיכון

דיווח אמריקאי: זו הצעת איראן על הגרעין

שני שלבים שכל אחד מהם יימשך שישה חודשים, הפסקת ההעשרה ל-20%, הפיכת האורניום המועשר למוטות דלק ופיקוח מלא על המתקן בפורדו: עיתונאית אמריקנית טוענת - זו ההצעה שהציגה איראן למעצמות

יצחק בן חורין, ynet 22:1418.10.13

העיתונאית ברברה סלבין, הכתובת עבור המגזין "אל-מוניטור", פרסמה את מה שלטענתה היא ההצעה שהציגה איראן למעצמות בשיחות הגרעין השבוע. לפי הדיווח באתר "אל-מוניטור", איראן הציעה להקפיא את העשרת האורניום לרמה של 20% (הקרובה לדרגת העשרה למטרות צבאיות) ולהפוך את מאגר האורניום המועשר שברשותה למוטות דלק. לדבריה, המקור האיראני שעליו נשען הדיווח הוכיח עצמו בעבר כאמין. 

 

 

הכור בבושהר הכור בבושהר צילום: אי פי איי

 

הכתבת מדגישה כי אף שההצעה האיראנית כוללת כמה רעיונות חדשים ומעניינים, היא עדיין אינה עונה על הדרישות שהציגו בעבר ארה"ב ושותפותיה למשא ומתן, ולפיהן כל מאגר האורניום המועשר לרמה של 20% יוצא מאיראן, הפעילות במתקן בפורדו תושעה והעבודות במתקן המים הכבדים באראק יופסקו. היא אינה עונה, כך נכתב, גם על הדאגה בנוגע למאגר הגדל של אורניום המועשר לרמה נמוכה שיש בידי איראן.

 

סלבין נחשבת לעיתונאית רצינית ועם קבלות. לפי המקור שאיתו שוחחה, הצעת איראן כוללת שני שלבים שכל אחד מהם יימשך לכל היותר שישה חודשים. בשלב הראשון איראן תחדל מהעשרת אורניום לרמה של 20% ו"תנסה להפוך את המאגר" שצברה לכדי מוטות דלקת עבור כור המחקר הגרעיני שלה בטהרן.

  

עוד לפי אותו מקור, איראן תספק מידע רב יותר על כור המים הכבדים באראק, ותיתן גישה לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית למקום, כדי שיפקחו על עבודות הבנייה במתקן, שהשלמתו נדחתה שוב ושוב ושכעת מתוכנן להיפתח בסוף 2014. בעבר, מדגישים בדיווח, ניתנה לסבא"א רק גישה מוגבלת למקום.

 

עוד לפי המקור, איראן מדברת בהצעתה על הסכם אפשרי עם סבא"א לטיפול בעודפי הדלק הגרעיני שלה הכוללים פלוטוניום, חומר נוסף שעשוי לשמש ליצירת פצצת אטום. כבר כיום מעבירה איראן עודפי דלק גרעיני שכאלה לרוסיה מהכור שלה בבושהר במסגרת הסכם עם הרוסים. עוד מציעה לכאורה איראן מתן פיקוח מלא על מתקן ההעשרה בפורדו, שיוסב למרכז מחקר, וניהול משא ומתן על הגבלת שיעור הייצור של מתקן העשרת האורניום בנתנז.

 

איראן, כך מדווח ב"אל-מוניטור", מציעה גם לחתום על הפרוטוקול הנוסף של האמנה למניעת הפצה של נשק גרעיני, המאפשר ביקורי פתע של פקחי האו"ם באתרי הגרעין. לפי הדיווח, בכירים במחלקת המדינה האמריקאית ובאיחוד האירופי סירבו להגיב על הפרסום משום שהתחייבו למשא ומתן חשאי.

 

בינתיים הבהיר הערב הממשל כי במשא ומתן בז'נבה השבוע לא סוכם עם האיראנים על הקלות בסנקציות וכי הממשל אינו נוקט צעדים כדי להקל את הסנקציות על טהרן לפני שאיראן תנקוט בעצמה צעדים המוכיחים כי היא מתכוונת לזנוח את תוכנית הגרעין הצבאית. "הם צריכים לנקוט צעדים מעשיים שניתנים לפיקוח כדי שנוכל לדון בצעדים", אמרה דוברת מחלקת המדינה, ג'ן סאקי. "אנחנו בתחילת הדרך ואין בשלב זה דיבורים על סוגי הסנקציות".

 

בעקבות הידיעה ב"ניו יורק טיימס" על כל שהממשל שוקל להפשיר נכסים איראניים בשווי מיליארדי דולרים הבהירה סאקי ש"דיבור ספציפי על סנקציות מסוימות בשלב זה הוא מוקדם וספקולטיבי". לדבריה "שום דבר לא הוסכם בז'נבה בכל הקשור להקלה בסנקציות ואנחנו לא נוקטים צעדים להקלה בסנקציות. אנחנו בתחילת הדרך ובשבועות הקרובים ידונו בממשל ובקונגרס בשאלה כיצד להתקדם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x