• תפריט
כלכלה ומדיניות

"מעמדו של הדולר בעולם בסכנה - בשל המשבר התקציבי בארה"ב"

איוולד נווטני, בכיר בבנק האירופי המרכזי: "הפוליטיקה של המדינה שהמטבע שלה הוא המוביל בעולם, מתנהלת לפי שיקולים מקומיים צרים - זה מצב מסוכן ביותר"

סוכנויות הידיעות 16:5712.10.13

מעמדו של הדולר כעתודת המט"ח המובילה בעולם נמצא בסכנה, בשל המבוי הסתום הפוליטי בארה"ב והאפשרות למצב של חדלות פירעון - כך אומר איוולד נווטני, נגיד הבנק המרכזי של אוסטריה ובכיר בבנק האירופי המרכזי.

 

לדבריו, "אם אכן יהיה משבר בארה"ב, איש אינו יודע בוודאות מה יקרה. אמנם אפשר יהיה לדחות את ההשלכות, אך לכל המאוחר עד סוף השנה התוצאות יהיו דרמטיות למדי".

 

הקונגרס האמריקאי הקונגרס האמריקאי צילום: איי אף פי

 

נווטני הוסיף כי "הפוליטיקה של המדינה שהמטבע שלה הוא המוביל בעולם, מתנהלת לפי שיקולים מקומיים צרים - זה מצב מסוכן ביותר". 

 

נווטני, הנמצא בוושינגטון לרגל כינוס קרן המטבע העולמית והבנק העולמי, ציין גם כי החששות ממשבר התקציב האמריקאי כבר גרמו להתחזקות היורו. לדבריו, מהלך זה עלול לפגוע במדינות בדרום גוש היורו.

 

נווטני התייחס למצב באירופה, וציין כי שיעור האבטלה באזור נותר גבוה מדי, וכי כלכלת גוש היורו צפויה להתכווץ השנה. להערכתו, אירופה חייבת להפחית את הגירעונות התקציביים, אך לא באופן חד שישפיע לשלילה על הכלכלה. הוא הוסיף כי קובעי המדיניות לא יידעו לפני אמצע 2014 האם יוון זקוקה לחבילת חילוץ שלישית. עם זאת לדבריו, "תוכנית חילוץ מיידית אינה באופק". 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x