$
חברה וסביבה

חשד: חברות תרופות שילמו כדי לשבת בפאנל ייעוץ ל-FDA

לפי תכתובות אלקטרוניות שנחשפו, החברות שילמו עד 25 אלף דולר כדי להשתתף בישיבה אחת של הפאנל, המייעץ לרשות המזון והתרופות האמריקאית

סוכנויות הידיעות 13:1107.10.13

פאנל מומחים שייעץ לרשות המזון והתרופות האמריקאית, ה-FDA, בנושאי בטיחות ויעילות של משככי כאבים, מומן על-ידי חברות תרופות מובילות. החברות שילמו מאות אלפי דולר כדי לזכות בהזדמנות להשפיע על החלטותיה של הרשות, לפי מאות אימיילים שהועברו לידיהן של קבוצות עניין, כך מדווח הוושינגטון פוסט.

 

על פי הנטען במכתבים האלקטרוניים, שילמו החברות סכומים של עד 25 אלף דולר רק כדי להשתתף בישיבה אחת של הפאנל, שהוקמה על-ידי שני אקדמאים במטרה לייעץ ל-FDA בתהליך בחינת תוצאות ניסויים קליניים. גורם בכיר ב-FDA אמר שהוועדה היא "מאמץ משותף חיוני".

 

חברות תרופות (ארכיון) חברות תרופות (ארכיון) צילום: בלומברג

 

קבוצות עניין, הפועלות למען מטופלים במחלות שונות, טוענות שהתכתובת מעידה על כך שקיימת קרבה יתרה בין הרגולטורים לבין חברות תרופות, המנסות לשלוט בשוק משככי הכאבים בארה"ב ששוויו 9 מיליארד דולר. נציגים של ה-FDA האמונים על בקרת שוק משככי הכאבים במדינה, השתתפו בדיוני ועידת ההיגוי של הפאנל שנערכו מאחורי דלתיים סגורות. כמו כן, נציגי הרשות כתבו דוח"ות בשיתוף עם מומחים של חברות התרופות.

 

"מיילים אלו שופכים אור על החלטותיה הרות האסון של היחידה האחראית על בקרת שוק משככי הכאבים ב-FDA בעשור האחרון", אמר קרייג מייטון, עורך דין מאוהיו המייצג את קבוצות העניין, שדרש להעביר את התכתובת האלקטרונית לידי אוניברסיטת וושינגטון. "במקום להגן על בריאות הציבור, מרשה ה-FDA לחברות תרופות לקנות מושב ליד השולחן שבו נכתבים החוקים".

 

ה-FDA מסר בהצהרה: "אנו מתייחסים לחששות אלו בכובד ראש", עם זאת הרשות טענה כי "אנו לא מודעים לחריגויות כלשהן" הקשורות לפעילותו של הפאנל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x