$
כלכלה ומדיניות

"הסרת מועמדותו של סאמרס מגדילה את הסיכוי שמדיניות הפד תיוותר על כנה"

כך לדברי מנכ"ל חברת ניהול קרנות האג"ח הגדולה בעולם, פימקו, שהתייחס לפרישת שר האוצר לשעבר מהמירוץ לתפקיד יו"ר הפד. ראש מחקר השווקים של בנק נשיונל אוסטרליה: "סביר שנראה התעוררות בשוק האג"ח"

בלומברג 11:2416.09.13

"הסרת מועמדותו של שר האוצר לשעבר מגדילה את הסיכוי שמדיניות הפד תיוותר על כנה", כך אמר מוחמד אל-אריאן, מנכ"ל חברת ניהול קרנות האג"ח הגדולה בעולם, פימקו, בהתייחסו לפרישתו של לארי סאמרס מהמירוץ לתפקיד יו"ר הפד.

 

"ההנחה בשוק היתה כי סאמרס הולך לקבל את תפקיד יו"ר הפד וכי עמדתו תהיה ניצית יותר ממועמדים אחרים", אמר ראש מחקר שווקים של בנק נשיונל אוסטרליה (National Australia) פיטר ג'ולי. "עם הסרת מועמדותו, סביר שנראה התעוררות בשוק האג"ח".

 

לארי סאמרס לארי סאמרס צילום: בלומברג

 

זמן קצר אחרי שלארי סאמרס הודיע על הסרת מועמדותו לתפקיד יו"ר הפד, חלה עלייה באג"ח הממשלתיות בארה"ב. מדובר בעלייה הגדולה ביותר מזה שישה שבועות. פרישתו של סאמרס מהמירוץ הביאה לסיומם את הספקולציות באם יבטל את הצעדים שנקט הפד כדי למנוע עלייה של עלות ההלוואות.

 

מניות הבנצ'מרק ל-10 שנים ירדו ב-9 נקודות בסיס – או ב-0.9%, ל-2.80%, כך על פי נתוני בלומברג על המסחר בניירות ערך. זוהי ההתעוררות הגדולה ביותר של האגרות מאז תחילת אוגוסט.

 

סגנית יו"ר הפד, ג'נט ילן ששמה הועלה על-ידי הנשיא אובמה כמועמדת מתאימה לתפקיד יו"ר הפד, מובילה כרגע את רשימת המועמדים לרשת את מקומו של היו"ר הנוכחי בן ברננקי העתיד לפרוש בינואר השנה.

 

במשבר הכלכלי ב-2008 חתך הפד את ריבית הידע להלוואות פדראליות בנקאיות יומיות (overnight bank lending) לטווח של 0.00%-0.25% והתחייב להשאיר אותו ברמה זו עד שתרשם התאוששות בכלכלה וברמת התעסוקה.

 

הפד רוכש מידי חודש אג"ח ממשלתיות ואג"ח מגובות משכנתאות בסכום של 85 מיליארד דולר כדי למנוע עלייה של ריביות על הלוואות לטווח ארוך. נראה שבפגישת קובעי המדיניות מחר, יחליט הפד לקצץ את היקפה של תוכנית הרכישות ל- 75 מיליארד דולר לחודש.

 

חששות מצמצום היקף התוכנית שלחה את האג"ח הממשלתיות לירידות של 3.8% מאז תחילת השנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x