$
כלכלה ומדיניות

דרמה בארה"ב: לארי סאמרס הסיר את מועמדותו לתפקיד יו"ר הפדרל ריזרב

סאמרס, שר האוצר לשעבר בארה"ב היה המועמד המועדף על אובמה להחלפת יו"ר הפד הנוכחי בן ברננקי. כעת, סגנית יו"ר הפד ג'נט ילן נותרה לפי שעה המועמדת העיקרית

סוכנויות הידיעות 23:5415.09.13

לארי סאמרס, שר האוצר לשעבר של ארה"ב, הסיר את מועמדותו לתפקיד יו"ר הפדרל ריזרב. סאמרס התקשר היום (א') לנשיא ארה"ב ברק אובמה על מנת לדווח לו על כך. כך על פי ה"דאו ג'ונס ניוזויירז", שדיווח על כך לראשונה.

 

"הגעתי למסקנה שכל תהליך האישור הנדרש למינויי יהיה קשה והוא לא ישרת את האינטרס של הבנק המרכזי, של המימשל  או את האינטרסים של ההתאוששות הכלכלית המתמשכת של האומה" - כך צוטטו דברי סאמרס לנשיא אובמה.  הנשיא קיבל את הסתלקותו של סאמרס מן התפקיד המוצע.

 

לארי סאמרס לארי סאמרס צילום: בלומברג

 

סאמרס וסגנית יו"ר הפד ג'נט ילן נחשבו שני המתמודדים העיקריים לתפקיד וההערכות היו שסאמרס הוא המועמד שאותו הנשיא אובמה מעדיף. כהונתו של יו"ר הפד הנוכחי, בן ברננקי, תסתיים בחודש ינואר הקרוב כך שעל הנשיא לקבל כבר בקרוב החלטה מי יחליף את ברננקי.

 

המירוץ לתפקיד יו"ר הפד עורר בחודשים האחרונים ויכוח ציבורי נדיר אודות המועמד המתאים לתפקיד. לארי סאמרס נחשב מקורב לבנקים הגדולים ולוול סטריט ומינויו האפשרי עורר התנגדות עזה בקרב כלכלנים באקדמיה, ואף בקרב חברי ועדת הבנקאות בסנאט ממפלגתו של אובמה ופרשנים כלכליים בעיתונות האמריקאית. מאות כלכלנים חתמו על עצומה שנשלחה לנשיא ובה הפצירו בו למנות לתפקיד יו"ר הפד את ג'נט ילן ולא את סאמרס.

 

ג'נט ילן, נותרה המועמדת המובילה לפי שעה ג'נט ילן, נותרה המועמדת המובילה לפי שעה צילום: בלומברג

 

אחת הטענות הכבדות נגד סאמרס היא שבהיותו שר האוצר במימשל קלינטון הוא התנגד  והכשיל יוזמות להגברת הרגולציה על הבנקים, ותרם בכך, לדברי מבקריו, להתפתחות המשבר הפיננסי של 2008.

 

למרות שסאמרס נחשב כאמור מועמד נוח לוול סטריט התברר בסקר שערכה רשת CNBC כי אפילו ברוקרים, בנקאים ופעילים בוול סטריט מעדיפים את ג'נט ילן על פני סאמרס לתפקיד יו"ר הפד בעיקר בגלל ניסיונה הרב כחברת מועצת הפד, בניהול מדיניות מוניטרית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x