$
כלכלה ומדיניות

יו"ר קרן המטבע: "הפד לא יכול להתעלם מהשווקים המתעוררים"

כריסטין לגארד יצאה נגד תכנית הבנק המרכזי של ארה"ב לצמצום רכישת האג"ח ואמרה כי הבנקים המרכזיים אינם יכולים לקבל החלטות דרמטיות תוך התעלמות מהמתרחש במקומות אחרים בעולם. "נשורת שלילית על השווקים המתעוררים עלולה לחזור כמו בומרנג לכלכלות אחרות"

סוכנויות הידיעות 11:5509.09.13

הפד לא יכול להרשות לעצמו להתעלם מהסכנות הפוטנציאליות מצד השווקים המתעוררים כתוצאה מצמצום תוכנית רכישת האג"ח, כך אמרה כריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע העולמית בראיון לאתר CNBC.

 

"נשורת שלילית על השווקים המתעוררים עלולה לחזור כמו בומרנג לכלכלות אחרות ולכן זוהי טעות להניח כי כלכלה מקומית היא מבודדת מכלכלות אחרות ושמדינה היא כמו אי", אמרה לגארד בראיון שהתקיים במהלך פורום אמברוסטי – ועידה לענייני כלכלה הנערכת מידי שנה באיטליה והוסיפה: "איני מאמינה שהבנקאים המרכזיים מביאים בחשבון את המתרחש במקומות אחרים בעולם".

 

לגארד. "זוהי טעות להניח כי כלכלה מקומית היא מבודדת מכלכלות אחרות ושמדינה היא כמו אי" לגארד. "זוהי טעות להניח כי כלכלה מקומית היא מבודדת מכלכלות אחרות ושמדינה היא כמו אי" צילום: בלומברג

 

להפתעת רבים, בפסגת ה-G20 שהתקיימה בסנט פטרסבורג, אמרה לגארד כי השווקים המתעוררים לא "הלינו יותר מיד" על האפשרות שהפד יקצץ את תוכנית ההקלה שעל פיו רוכש הבנק אג"ח בשווי 85 מיליארד דולר מידי חודש. "קובעי המדיניות בשווקים המתעוררים מכירים בעובדה שההאטה במדינותיהם נובעת משילוב של מספר גורמים וביניהם זרימה החוצה של הון, העדר רפורמות מבניות ורמה נמוכה מידי של סחר מין-לאומי", אמרה לגארד.

 

לגארד הוסיפה: "מאידך גיסא, הכלכלות המתעוררות מודעות לכך שיש לערוך צמצום במדיניות לא קונוונציונאלית באופן מוסדר תוך קיום תקשורת פתוחה עם כלכלות אחרות בעולם. מנהיגים בכלכלות המתעוררות הסכימו שלא לנקוט צעדים הגנתיים למשך השנתיים הבאות, עד ל-2016. הנושא עורר מחלוקת ולא כולם הסכימו לכך – חלק היו מוכנים להתחייב רק עד 2015. הן הסכימו לבצע היערכות מחדש ב-2016 ללא צעדים הגנתיים. זהו הישג בלתי מבוטל גם כן".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x