$
המזרח התיכון

הכנות: תקיפה בסוריה - כנראה בשעת לילה

ארה"ב קבעה כי אסד ביצע טבח כימי, והעולם נערך לתגובה צבאית. וושינגטון לא תפעל לבד, ותזכה לגיבוי גם ממדינות איסלאמיות. מדוע היא צפויה לפעול בלילה, למה המתקפה לא תבוא כנראה במפתיע, מה ימנע מהאמריקנים להפציץ את הנשק הכימי ואיך מונעים מתנה לאל-קאעידה? שאלות ותשובות

יצחק בן-חורין, וושינגטון, ynet 15:3727.08.13

מתקפה אמריקנית על סוריה לא תיפתח ככל הנראה לפני יום ראשון הקרוב. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לא יורה על התקפה אמריקנית כל עוד פקחי האו"ם, הנמצאים בדמשק, שוהים במדינה. האמריקנים אינם זקוקים עוד לאישור שמשטר אסד הוא האחראי לטבח הכימי בשבוע שעבר ליד הבירה, אך אינם רוצים להפוך את הפקחים לקורבנות התקיפה ולסכן את שלומם. 

נאומו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמש, שבו הבהיר כי ארה"ב משוכנעת כעת שאסד ביצע את הטבח בנשק לא-קונבנציונלי וכי אובמה נחוש לגבות ממנו מחיר על כך, נועד להכין את הציבור האמריקני ואת העולם כולו לתקיפה אמריקנית קרובה נגד סוריה.

 

קרי אמר שהראיות נגד המשטר הסורי יוצגו לציבור בימים הקרובים, ומקורות בבית הלבן רמזו שהדבר ייעשה כבר היום או מחר. כל מה שיישאר לממשל האמריקני לעשות הוא להשלים את גיבוש הקואליציה הבינלאומית ולצאת לדרך. הכלים לשם כך יהיו ארבע משחתות אמריקניות וצוללת בריטית, שכבר נמצאים במזרח הים התיכון ומוכנים לפקודה.

 

בשבת כינס אובמה ישיבה מיוחדת של שלוש שעות, שבה הציג ראש המודיעין, גנרל ג'יימס קלאפר, את ההוכחות הקושרות

 את משטר אסד לשימוש הנרחב בנשק כימי. בישיבה לא היו מתנגדים לתקיפה, ואובמה ביקש מעוזריו להכין את ההצדקה החוקית לה, כך שתוכל לצאת לפועל גם ללא אישור מועצת הביטחון, שם מטילות רוסיה וסין וטו על כל התערבות צבאית אפשרית במלחמת האזרחים הסורית. הנה כמה סוגיות בסיסיות הקשורות לתקיפה הפוטנציאלית, ושעשויות לסייע להעריך מתי ואיך תצא לפועל.

 

מזכיר המדינה ג'ון קרי אתמול מזכיר המדינה ג'ון קרי אתמול צילום: איי פי

 

מה נותר לאמריקנים לעשות לקראת תקיפה?

 

ההצדקה החוקית לתקיפה אחרי שגנרל קלאפר הציג בסוף השבוע את ההוכחות שמשטר אסד השתמש בנשק כימי, הורה אובמה לעוזריו להכין את הצידוק המשפטי לתקיפה. ההצדקה תינתן כנראה בעזרת אמנת ז'נבה משנת 1949, שמיסדה את ההגנה על אזרחים לא-לוחמים והגנה מפני שימוש בנשק כימי וביולוגי.

 

בהנחה שרוסיה וסין יבלמו קבלת החלטה של מועצת הביטחון להעניש את סוריה, מארגן הממשל האמריקני קואליציה לתקיפה כדי לא לבצע אותה לבדו. הלילה שוחח הנשיא אובמה עם ראש ממשלת אוסטרליה, קווין ראד. קודם לכן עוד הספיק הנשיא האמריקני לדבר עם ראש ממשת בריטניה דיוויד קמרון ועם נשיא צרפת פרנסואה הולנד, התומכים בתקיפה.

 

הממשל האמריקני מגבש קואליציה שבה יקחו חלק שלוש המדינות האירופיות הגדולות - בריטניה, גרמניה וצרפת, וכן קנדה. עוד תישען הקואליציה על תמיכה של סעודיה, טורקיה, קטאר ואיחוד האמירויות, מה שייתן לה גם בסיס כוח איסלאמי.

 

המתקפה הדיפלומטית של קרי, לפני המתקפה הצבאית, כללה שיחות עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון ועם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון. קרי גם שוחח עם מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, ועם שרי החוץ של בריטניה, צרפת, קנדה, רוסיה, ירדן, קטאר, טורקיה, איחוד האמירויות, מצרים וסעודיה.

 

לפני שהחלה פעולת נאט"ו, כולל צבא ארה"ב, בלוב ב-2011, לא פנה אובמה לקונגרס, אולם הקונגרס מתעקש להצביע על אישור לצאת למלחמה. הקונגרס נמצא בחופשה בשבועיים הקרובים, ויש סיכוי שאובמה ידווח טלפונית לבכירי הסנאט ובית הנבחרים.

  

לפי סקר שנערך לאחרונה, הציבור האמריקני מתנגד לתקיפה בסוריה. אובמה יצטרך להסביר לאזרחים את הסיבה לתקיפה מוגבלת, שלא תוביל לפלישה קרקעית אמריקנית ולהסתבכות ארוכת שנים בנוסח המלחמה בעיראק.

 

ארה"ב נהנית מעליונות מוחלטת, כמותית וטכנולוגית, ואין לה צורך לפעול בהפתעה. היא יכולה לשגר טילים ופצצות ממטוסים מחוץ לשמי סוריה, ומעבר ליכולות ההגנה האוויריות של דמשק. למרות זאת ההתקפה צפויה כנראה להתקיים בלילה, בשעות שבהן מרבית האזרחים אינם נמצאים ברחובות והסיכוי להריגת חפים מפשע קטן בהרבה.

 

מהו הכוח הצבאי האמריקני?

 

ארבע המשחתות האמריקניות והצוללת בריטית שהגיעו לים התיכון מוכנות לשגר טילי שיוט על פי פקודה של אובמה. האמריקנים ובני בריתם מסוגלים לרכז בימים הקרובים כוחות נוספים, באירופה ובמפרץ. לפנטגון יש זרוע ארוכה והוא מסוגל לשגר מפציצים חמקנים מבסיסים בארה"ב ובאוקיינוס השקט לעבר הצבא הסורי ומוקדי השלטון של אסד.

 

הגדרת המטרה

 

האופוזיציה הסורית הייתה רוצה הפצצה אווירית מסיבית, שבחסותה היא תפרוץ את מערך ההגנה של המשטר בדמשק ותפיל את אסד. ארה"ב לא רוצה לעשות זאת כל עוד האופוזיציה מורכבת בחלקה מכוחות של אל-קאעידה ומאיסלאמיסטים קיצונים. לכן זו תהיה פעולה שנועדה להרתיע את אסד מביצוע מתקפות כימיות נוספות.

 

איזו תקיפה תתבצע?

 

ההערכה היא שענישת אסד תבוצע בירי של טילי שיוט ממשחתות, צוללות ומטוסים. זו לא תהיה ההפצצה הגרנדיוזית שלפני הפלישה האמריקנית לעיראק, אבל היא תהיה מספיק מוחצת ועשויה לפגוע קשות ביכולתו של הצבא הסורי לירות בעתיד טילים וארטילריה כימית. לארה"ב לא תהיה בעיה להשמיד מרכזי שליטה ובקרה, ולפגוע קשות באתרים שמהם נורו טילים ופגזים כימים.

 

בכירי צבא לשעבר מעריכים כי על הכוונת יהיו מתקנים צבאיים ומערכות נשק, מסלולי המראה של שדות תעופה צבאיים ומסוקי קרב, כדי לבטל את היתרון האווירי המוחלט שיש לכוחות אסד על פני האופוזיציה.

 

ארה"ב תתקוף את מאגרי הנשק הכימי?

 

כנראה לא. הפצצה של מאגר כימי לא תחסל אותו, אלא תפזר את החומר הכימי לרדיוס של שלושה קילומטרים. הדבר יאפשר לאנשי אל-קאעידה ולדומיהם לגנוב נשק כימי לביצוע התקפות טרור כימיות בעתיד. סכנה נוספת היא לפגוע באזרחים המתגוררים בקרבת המאגרים הכימיים.

 

האם אפשר למנוע התקפה אמריקנית? 

 

רק אם רוסיה וסין יסכימו לתמוך בהחלטה של מועצת הביטחון להטיל סנקציות על משטר אסד. המטרה האמריקנית היא לרתום את הרוסים לקידום פתרון פוליטי בסוריה, שאינו כולל את בשאר אסד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x