$
כלכלה ומדיניות

ארה"ב: ג'י.פי.מורגן ישלם 50 מיליון דולר פיצויים למיליארדר לן בלווטניק

המיליארדר תבע את הבנק משום שסיווג לא נכון את האג"ח סאב-פריים כבעלות סיכון נמוך יותר. בלווטניק: "ישנם לא מעט אנשים שחשים שרומו על ידי ג'י.פי.מורגן, אך אינם יכולים להרשות לעצמם לצאת נגדו"

סוכנויות הידיעות 11:0727.08.13

בית המשפט בניו יורק פסק נגד ג'י.פי.מורגן בתביעה שהגיש נגד הבנק המיליארדר הרוסי – אמריקאי לן בלווטניק, שהאשים את הבנק בהפרת חוזה, לאחר שסיווג בצורה לא נכונה אג"ח סאב-פריים בעלות סיכון גבוה בחשבון השקעות שהחזיק. בית המשפט הורה לבנק לשלם לבלווטניק 50 מיליון דולר כפיצוי, כולל ריבית.

 

עם זאת, השופט מלווין שוויצר קבע כי ג'י.פי.מורגן אינם אשמים ברשלנות. פסק הדין התקבל שבעה חודשים לאחר המשפט, שארך שלושה שבועות והתקיים ללא מושבעים.

 

בלווטניק הגיש את התביעה ב-2009, בדרישה שהבנק ישלם לו בחזרה 100 מיליון דולר, שלטענתו הפסיד בהשקעה של מיליארד דולר שביצעה CMMF, קרן שהקימה החברה שלו, אקסס אינדסטריז (Access Industries).

 

לן בלווטניק. יקבל 50 מיליון דולר לן בלווטניק. יקבל 50 מיליון דולר

 

לטענתו של בלווטניק, חטיבת ניהול ההשקעות של הבנק הבטיחה לו שתשקיע את כספי ההשקעה בצורה זהירה. אולם לדבריו, הבנק הפר את ההתחייבות שלו וסיווג בצורה לא נכונה את אג"ח הסאב-פריים, כך שנתפסו כבעלות סיכון נמוך יותר. ג'י.פי.מורגן מואשם גם שהמשיך להחזיק באג"ח על אף שידע שאינן מתאימות לתיק ההשקעות. החשבון נפתח ב-2006, והחברה סגרה אותו במאי 2008.

 

"ישנם לא מעט אנשים שחשים שרומו על ידי ג'י.פי.מורגן, אך אינם יכולים להרשות לעצמם לצאת נגד בנק כל כך גדול. הם לא צריכים להגיע למצב הזה. ג'י.פי.מורגן צריך לעשות את הדבר הנכון מכיוון שזה הדבר הנכון לעשות", הגיב בלווטניק.

 

שוויו של בלווטניק מוערך ב-16 מיליארד דולר, בזכותם דורג במקום ה-44 ברשימת המיליארדרים של המגזין פורבס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x