$
המזרח התיכון

הפיכה במצרים: התנגשויות הלילה בקהיר בין תומכי מורסי ומתנגדיו

כ-30 נהרגו וכמעט 500 נפצעו ביום של מהומות אלימות במצרים. עד אמש עוד חצץ הצבא בין המחנות, אבל אז שלהב מנהיג האחים המוסלמים את ההמון: "נקריב חיינו בשביל מורסי". אלפים התעמתו ברחבי המדינה, בעיקר בכיכר תחריר ובעיר אלכסנדריה

רועי קייס, ynet 08:3506.07.13

צבא מצרים ניסה למנוע התנגשויות בין שני המחנות, אבל עם רדת החשכה - זה קרה: עימותים ישירים נרשמו מאמש (יום ו'), לאורך הלילה, ברחובות הערים במצרים, ובמיוחד בקהיר. לא הרחק מכיכר תחריר, מוקד ההפגנות של האופוזיציה, התנגשו תומכיו של הנשיא המודח מוחמד מורסי ומתנגדיו, שחגגו שם כמדי ערב בימים האחרונים את סילוקו של מורסי. מתפרעים משני הצדדים יידו אבנים זה על זה והבעירו צמיגים ומכוניות, וקולות ירי נשמעו באזור. לפחות שני בני אדם נהרגו ועוד 70 נפצעו במהומות הלילה באזור תחריר ועוד 12 נהרגו מירי באלכסנדריה ולפי הדיווחים מהאזור כ-200 בני אדם נפצעו. גורמים רפואיים במצרים מסרו במהלך הלילה כי מבוקר יום שישי נהרגו ברחבי מצרים כ-30 בני אדם ויותר מ-460 נפצעו.

 

ההתפרעויות במצרים אמש החלו אחרי שהמונים מתומכיו של מורסי התאספו מחוץ לבניין הטלוויזיה הממלכתית, על גדות הנילוס, כקילומטר אחד מכיכר תחריר. בצילומי הטלוויזיה הממלכתית של מצרים נראו חבורות של צעירים פותחים בריצה מאיימת, ואחרים נראו שוברים סלעים על המדרכות - כהכנה לקרב אבנים עתידי.

 

אש בערה על גשר "6 באוקטובר" העובר מעל לנהר הנילוס, שם התפתחו עימותים בין הצדדים. האיסלאמיסטים נראו חובשים קסדות ומצטיידים במגינים מאולתרים לקראת הקרב עם תומכי מורסי, והחלו ליידות אבנים. "הם יורים עלינו, בני כלבים, איפה הצבא?", צעק אחד ממתנגדי מורסי, ואחר הובהל אל הרופאים כשמכנסי הג'ינס שלו מוכתמים בדם. לפני חצות נעו כלי רכב משוריינים על גשר "6 באוקטובר" בדרך לאזור העימותים, בניסיון משמעותי ראשון להפריד בין הנצים.

 

העימותים בקהיר באו כשעתיים אחרי שהמדריך הכללי של האחים המוסלמים, המנהיג מוחמד בדיע שמוקדם יותר דווח כי הושם במעצר, הופיע בפני רבבות מתומכי התנועה שהפגינו ליד מסגד בקהיר והבהיר להם כי האחים אינם נכנעים להפיכה של הצבא. הוא אמר כי הוא מוכן לפשרה עם מפקדי הכוחות המזוינים, אך הבהיר כי פשרה שכזו לא תושג לפני שההפיכה הצבאית תבוטל. "מורסי הוא הנשיא שלי, הנשיא שלכם והנשיא של כל המצרים, ואני גאה בכך שהוא הנשיא שלי", אמר בדיע לקול תשואות המוני האיסלאמיסטים בקהל.

 

שעות ספורות לאחר מכן, בסביבות השעה 1:00, דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית של מצרים כי הרשויות במדינה עצרו את מספר 2 בתנועת האחים המוסלמים, חיראת א-שאטר, סגן המדריך הכללי של התנועה במדינה. 

 

מוחמד מורסי (מוקף בעיגול) מוחמד מורסי (מוקף בעיגול)

 

בדיע הצליח לשלהב את הקהל ולסחוט ממנו שאגות "מורסי, מורסי". "ההמונים האלה יצאו כדי לתמוך בדת וכדי לשחרר את מצרים מהנסיונות לגנוב שוב את המהפכה", אמר בדיע להמוני המפגינים, "נישאר בכיכרות, מיליוני אנשים, עד שנישא את נשיאנו הנבחר מוחמד מורסי על צווארנו". במהלך הנאום הוא פנה אל צבא מצרים וביקש ממנו "לשוב אל האזרחים": "צבא מצרים, חזור אל העם המצרי, חזור אל מקומך בלבם של המצרים".

 

בעוד מסוק צבאי חג מעליו בשמי קהיר קרא בדיע לצבא שלא לירות בעמו שלו ואמר כי המפגינים חזקים יותר מטנקים. "החזה שלנו חזק יותר מהקליעים", אמר בדיע, "אנחנו חיילים של מורסי ונגן עליו בחיינו". הוא אמר כי האחים לא יסבלו ולו עוד יום אחד של שלטון צבאי. אחרי נאומו של בדיע החלו רבבות מבין האיסלאמיסטים לצעוד על גשר מעל נהר הנילוס לעבר כיכר תחריר ובניין הטלוויזיה הממלכתית, וכבר עז התעורר חשש ממשי לעימותים בינם לבין מתנגדי מורסי. תוך זמן קצר דווח על יידויי אבנים בין הצדדים.

 

מלבד בקהיר נרשמו הפגנות והתפרעויות בשלל ערים נוספות, בהן אלכסנדריה, איסמעיליה, וסואץ. באזור אל-עריש הרגו חמושים מאז אתמול בשעות הבוקר חמישה חיילים מצרים, ובגיזה ולוקסור נהרגו שני אזרחים בעימותים על רקע הדחת מורסי. על רקע רציחתם של כמה מאנשי הביטחון המצרים בחצי האי סיני במהלך יום שישי, דיווחה אמש הטלוויזיה המצרית כי צבא מצרים הטיל עוצר על שתי עיירות בסמוך לגבולות עם רצועת עזה וישראל: שייח זוויד ורפיח המצרית. הצבא הכחיש את הדיווח. 

 

עדלי מנסור עדלי מנסור

 

אבל האירוע הקטלני ביותר ביום שישי אחר הצהריים נרשם בקהיר, כשכמה מאות מתומכי מורסי ניסו לפרוץ למקום שבו הוא מוחזק על-ידי צבא מצרים, ואז פתח לעברם הצבא באש. שלושה מתומכי מורסי נהרגו, וכמה אחרים נפצעו. הצבא פרסם הודעה שבה טען כי לא ירה אש חיה על המפגינים בקהיר, אלא השתמש בכדורי סרק ובגז מדמיע.

 

עשרות אלפי המשתתפים בהפגנת האחים המוסלמים בסמוך למסגד בקהיר, שהחלה בצהרי שישי ונמשכה אל תוך הלילה, צעקו "להפיל את המשטר הצבאי". הם מילאו את הרחובות הסמוכים והניפו תמונות של הנשיא המודח. "המשטר הישן חזר... זה גרוע יותר מבעבר", אמר איסמעיל עבד אל-מוחסן, סטודנט בן 18 שנמנה עם המפגינים. את הנשיא הזמני שמונה על-ידי הצבא, עדלי מנסור, הוא כינה "בובה של הצבא". הקהל החל לצעוד למטה משמר הרפובליקה, כשהוא צועק: "אחרי השקיעה, הנשיא מורסי יהיה שוב בארמון". אלפי איסלאמיסטים התאספו כדי להפגין אתמול גם באלכסנדריה ובאסיוט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x