$
המזרח התיכון

"הפסדי המשק המצרי בשבועיים האחרונים הסתכמו ב-15 מיליארד דולר"

הנזקים נגרמו בשל הפגיעה בפעילות הסחר המקומי, הקשיים בייצוא, הפגיעה בתשתיות והירידה בתיירות. לפי הערכות, הצמיחה השנה במצרים תגיע לכל היותר ל-1.8%

דורון פסקין 23:1704.07.13
הנזקים של המשק המצרי בשנתיים האחרונות עצומים, אולם נראה כי השבועיים האחרונים היו מהקשים ביותר שידעה המדינה נוכח התסיסה נגד משטרו של הנשיא המודח מוחמד מורסי.

ההפגנות במצרים ההפגנות במצרים צילום: רויטרס

 

ד"ר נביל חשאד מקרן המטבע הבינלאומית מעריך כי הנזקים שנגרמו למשק המצרי בשבועיים האחרונים עומדים על כ-100 מיליארד לירות מצריות (כ-15 מיליארד דולר). לפי המומחה נזקים אלה נגרמו בשל הפגיעה בפעילות הסחר המקומי, הקשיים בייצוא, הפגיעה בתשתיות, הירידה בתיירות ועוד. לכל אלה יש להוסיף את הפסדי המגזר הפיננסי.

 

מומחה כלכלי אחר חמדי עבד אל-עזים מסכים כי הנזקים למשק המצרי גדולים. הוא מייחס חלק משמעותי להפסדים למגזר התיירות וקישר זאת לאזהרות שהוציאו מדינות ערביות ומערביות לנתיניהן שלא יבקרו בארץ הנילוס. אזהרות אלה צפויות להישאר על כנן בתקופה הקרובה.

 

לפי עבד אל-עזים מצרים צפויה בתקופה הקרובה להמשיך לאבד את יתרות המט"ח שלה, לראות את המטבע המקומי מאבד מכוחו ולפיכך גם לאינפלציה מהירה. לפי עבדאלעזים, הצמיחה השנה במצרים תגיע לכל היותר ל-1.8% - שיעור צמיחה שאינו עונה על צורכי המשק המצרי.

 

הכותב הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x