$
תעשייה ופיננסים

חקירה בארה"ב: האם נוברטיס שילמה לרופאים כדי שירשמו לחולים תרופות שלה?

מדובר בחקירה שנייה השבוע נגד ענקית התרופות השוויצרית. "נוברטיס השחיתה את הליך כתיבת מרשם התרופות", נטען בתצהיר שהגישה התביעה בארה"ב

סוכנויות הידיעות 11:1627.04.13
ממשלת ארצות הברית הודיעה כי פתחה בחקירה אזרחית שניה בתוך4 ימים כנגד ענקית התרופות השוויצרית נוברטיס. מהדיווח עולה כי הממשל חושד כי חטיבה של נוברטיס שילמה לכאורה מיליוני דולרים כעמלות לרופאים וזאת בתמורה לכך שירשמו במרשם את התרופות שלה.

 

 צילום: shutterstock

 

הרשויות הודיעו כי נוברטיס נהגה לכארורה לשלם במשך כעשור עמלות נדיבות בגין כנסים וארוחות במסעדות יוקרתיות, כדוגמת המסעדה היפנית "נובו" בעלות של 10,000 דולר לארוחה לשלושה סועדים על מנת לתמרץ את הרופאים לרשום את תרופותיה במרשם שהם מספקים לחולים.

 

הממשל טוען כי התנהלות זו של חברת התרופות הובילה לעלויות מיותרות של מיליוני דולרים לחברות ביטוח הבריאות Medicare ו-Medicaid, ובעיקר לתרופות יקרות כדוגמת אלו המטפלות ביתר לחץ דם Lotrel ו-Valturna והתרופה לטיפול בסוכרת Starlix. ההאשמות כוללות בין היתר עדות של אחד מנציגי המכירות של החברה שהוגשה כתביעה כנגד נוברטיס בינואר 2011, ואליה הצטרפה כעת ממשלת ארצות הברית. מהחקירה שנפתחה עולה כי 27 מדינות בארצות הברית תובעות את חברת התרופות, וכי הן הגישו תביעת נזיקין משולשת בגין הונאה ובכפוף ל-Federal False Claims Act.

 

"נוברטיס השחיתה את הליך כתיבת מרשם התרופות" טען בתצהיר שהגיש כנגד החברה השוויצרית התובע מטעמה של ממשלת ארצות הברית פריט באהרה. "נוברטיס גרפה רווחי עתק גבוהים באופן דרמטי מחברות הביטוח הרפואי הפדרליות". ביום שלישי האחרון האשימה ממשלת ארצות הברית בכתב התביעה את נוברטיס בסעיף בו טענה כי חברת התרופות תימרצה בתי מרקחת להחליף תרופות מרשם של אלפי מושתלי כליות לתרופה נוגדת דחיית השתלות שהיא מייצרת Myfortic וזאת בתמורה לעמלות שהוסוו כהחזרי תשלום או הנחות.

 

דוברת נובארטיס ג'ולי מאסוב הודיעה כי החברה דוחה את כל הטענות כנגדה בשתי התביעות שהוגשו עד עתה, וכי היא צפויה להגן על עצמה. מאסוב הוסיפה כי תוכניות והתכנסויות רפואיות הינן "מנהג ידוע ומקובל" בתעשיית הרפואה והפארמה.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x