$
חברה וסביבה

טרור בבוסטון - המרדף בעיירה: המצור עשוי להימשך כל הסופ"ש

אזורים בבוסטון דומים לעיר רפאים, והסוף לא נראה: התושבים בבתים, אירועים בוטלו, ובווטרטאון - שם מתמקד המצוד אחרי המחבל הנמלט - הזהירו ממצור שיימשך כל הסופ"ש. המחבל בא לאוניברסיטה אחרי הפיגוע, חבריו: "היה שקט, מסתורי ומקסים"

יצחק בן-חורין, ynet 23:5819.04.13

וושינגטון. גם הלילה (יום ו') נמשך העוצר שהוטל לפנות בוקר על בוסטון וסביבתה, בניסיון לתפוס את דז'וחר צרנייב, שיחד עם אחיו ביצע על פי החשד את הפיגוע במרתון בוסטון בתחילת השבוע שבו נרצחו שלושה בני אדם ויותר מ-170 נפצעו. משטרת ווטרטאון, העיירה באזור בוסטון שבה מתמקד המצוד אחרי צרנייב, כבר הזהירה את התושבים כי העוצר שם עלול להימשך לאורך כל סוף השבוע הקרוב, כלומר - עד יום ראשון. לא ברור אם זה יהיה גם גורלם של אזורים אחרים בסביבות בוסטון.

 

אזורים שלמים בבוסטון דמו במהלך היום לעיר רפאים, והרחובות והכבישים הראשיים היו ריקים מאדם וממכוניות - גם בשעות העומס של הצהריים, שבהן רבים יוצאים למקומות מרכזיים בעיר כדי לסעוד. מסוקים חגים באוויר, וגם הערב ניכרה תנועה ערה של כוחות הביטחון ממקום למקום בתוך העיר ובפרבריה. אירועי תרבות שונים שנועדו להתקיים בעיר הלילה - בוטלו.

 

מושל מסצ'וסטס דוואל פטריק הודה תושבים על כך שהם מכבדים את הבקשה להישאר בבתים, והבהיר כי ההוראה עדיין בתוקף. כדי לא לעורר בהלה גדולה עוד יותר, התריעה המשטרה בפני התושבים כי תערוך פיצוץ מבוקר באתר לא ידוע במהלך אחר הצהריים, לפי השעון המקומי. בכוחות הביטחון המקומיים הסבירו כי לתושבי העיר בוסטון לא נשקפת כנראה סכנה כמו זו הנשקפת לתושבי העיירה הסמוכה ווטרטאון, אולם במקרה שלהם העוצר מסייע למשטרה בכך שהוא משאיר את דרכי הגישה פנויות כל עוד המבצע נמשך.

 

רשת CNN דיווחה הלילה כי החוקרים אספו כמות משמעותית של "חומרי נפץ תוצרת בית" מזירות המצוד אתמול בווטרטאון, ולפי שעה "אין הוכחות לסייענים". בלילה שעבר דווח כי החשודים השליכו חומרי נפץ לעבר השוטרים במהלך המרדף באזור ווטרטאון.

 

בלילה בין חמישי לשישי פתחו שוטרים במרדף אחרי שני המחבלים שהניחו את מטעני החבלה שהתפוצצו ביום שני השבוע בקו הסיום של מרתון ניו-יורק, הרגו שלושה בני אדם ופצעו יותר מ-170, בהם רבים באורח קשה מאוד. השניים הם האחים דז'וחר וטמרלן צרנייב שהגיעו לארה"ב - שבה חיו כחוק וכדין - לפני כעשור מחבל דגסטן ברוסיה הסמוך לצ'צ'ניה. מדובר בחבל מוסלמי בעיקרו, שיודע בשנים האחרונות מרידה מוסלמית אלימה.

 

הפיגוע במרתון בוסטון הפיגוע במרתון בוסטון צילום: בלומברג

 

לפי החשד, בלילה שעבר הם ירו למוות בשוטר באוניברסיטת MIT, ושעות ספורות אחר כך חטפו באיומי נשק רכב מסחרי. הידיעה על כך הובילה את השוטרים לעיירה ווטרטאון שבאזור בוסטון, ובמצוד שערכו אחריהם כוחות הביטחון נהרג האח הגדול טמרלן, בן 26, במסגרת קרב יריות. אחיו הקטן דז'וחר, בן 19, עדיין לא נמצא ואלפי שוטרים מחפשים אחריו באזור בוסטון. מעריכים כי הוא מסוכן מאוד, ולכן יותר ממיליון תושבים באזור קיבלו הוראה להישאר בבתים. התחבורה הציבורית הושבתה, ובתי עסק ובתי ספר לא נפתחו, בהוראת הרשויות. מקורות אמרו לרשת CNN כי האח שנהרג טמרלן היה חמוש בחומרי נפץ ובמרעום כשנהרג, וחוששים שגם ברשות דז'וחר יש מטעני חבלה.

 

אח אחד מתאגרף, השני "ליצן כיתה"

 

כלי התקשורת בארה"ב עוקבים כל העת בשידורים ישירים מהקרקע ומהאוויר אחר ההתפתחויות באזור בוסטון. הערב הודיעה משטרת קונטיקט כי איתרה מכונית שאחריה חיפשה, ושלפי החשד בתוכה נמצא קודם לכן חשוד במעורבות במתקפת הטרור בבוסטון. ייתכן שמדובר במכונית ששימשה את שני האחים המחבלים. לפי הדיווחים, מדובר במכונית הונדה CRV אפורה עם לוחיות רישוי של מדינת מסצ'וסטס. 

 

זמן קצר אחר-כך דיווחו סטודנטים באוניברסיטת דרמות במסצ'וסטס כי הקמפוס נסגר ופונה אחרי שהתברר שהחשוד הנמלט דז'וחר רשום באוניברסיטה. במקום לא ידעו להגיד אם הוא למד או גר שם, ונראה כי הוא נסגר מטעמי זהירות. סטודנטית סיפרה לסוכנות הידיעות AP כי שוטרים נכנסו למקום, וכי סטודנטים שמכירים את צרנייב אמרו שהוא גר בחדר שם. "כולם כאן משתגעים", סיפרה. רשת "פוקס" דיווחה על פיצוצים שנשמעו בבית בעיירה ווטרטאון, שבה מתמקד המצוד.

 

במהלך היום נחשפו עוד ועוד פרטים על האחים המחבלים, אולם המניע למתקפת הטרור שלהם עדיין אינו ברור. בעמוד שכנראה שייך לו ברשת חברתית בשפה הרוסית, פרסם החשוד דז'וחר קישורים לאתרים איסלאמיסטיים וקרא לעצמאות עבור חבל צ'צ'ניה. תחת קטגוריית "השקפת עולם" כתב "איסלאם" וב"העדפות אישיות" כתב "קריירה וכסף". הוא פרסם לינקים לסרטוני וידאו לוחמים במלחמת האזרחים בסוריה ולאתרי אינטרנט איסלאמיים עם כותרות כמו "Salamworld, my religion is Islam" ו"There is no God buy Allah, let that ring out in our hearts". עוד הופיעו שם קישורים לעמודים הקוראים להשגת עצמאות לחבל צ'צ'ניה, חבל מוסלמי בעיקרו שניסה להתנתק מרוסיה והפסיד בשתי מלחמות בשנות ה-90'.

 

האח הבכור מבין המחבלים, טמרלן, נולד ברוסיה, ולמד הנדסה במכללה הקהילתית "באנקר היל" במסצ'וסטס. בארה"ב דיווחו כי הוא נהג להתאגרף, וחלם להיות מתאגרף אולימפי מצליח. ב-2004, אחרי שזכה בתואר נחשק, סיפר לעיתון מקומי: "אני אוהב את ארה"ב... באמריקה יש הרבה מקומות עבודה. זה משהו שאין ברוסיה. יש לך הזדמנות לעשות כאן כסף אם אתה מוכן לעבוד". עם זאת, בשיחה עם עיתון אוניברסיטאי בבוסטון ב-2010 סיפר כי אף שהוא חי בארה"ב כבר כמה שנים, "אין לי אף לא חבר אמריקני אחד. אני לא מבין אותם". הוא סיפר למגזין כי הוא אינו מעשן או שותה, והסביר: "אלוהים אמר לא לשתות אלכוהול".

 

בארה"ב מתמקדים כעת בעיקר בדז'וחר, אח שעדיין בחיים כנראה ושאחריו מתנהל המצוד. אריק משדו, חברו לכיתה בבית הספר התיכון, סיפר ל-CNN כי הוא לא הראה שום סימן המעיד על הזוועות שהוא מסוגל לבצע. "הלכנו למסיבות, הסתובבנו יחד. היינו חברים טובים בבית הספר". משאדו נזכר כי דז'וחר אמר פעם במהלך שיחה משהו על טרור, אבל ציין גם כי "לא היה בזה שום דבר שיכול היה לגרום לנו להאמין שהוא יכול לעשות דבר כזה".

 

לוק אונ'יל, בן 21 שהיה שכנו, אמר כי ראה לאחרונה את דז'וחר בחורף שעבר. לדבריו, המשפחה הייתה די סגורה והוא נהג לראות את דז'וחר לעתים קרובות מסתובב לבדו. חבר לשעבר לכיתה ששוחח עם תחנת הטלוויזיה המקומית בבוסטון WBZ הגדיר אותו כ"ליצן הכיתה", בניגוד לדיווחים קודרים יותר על אופיו.

 

בא לאוניברסיטה אחרי הפיגוע

 

חבריו לספסל הלימודים של דז'וחר באוניברסיטת דרטמות סיפרו כי רק השבוע ראו אותו בקמפוס, אחרי הפיגוע הקטלני במרתון בוסטון. הארי דנסו, שגר באותה הקומה עם דז'וחר, סיפר כי ראה אותו במעונות השבוע. "הוא נראה כרגיל, נראה רגוע", סיפר דנסו, ותיאר אותו כילד שקט שמדי פעם הפנה אליו שאלות בנוגע לשיעורי הבית. סוניה ריביירו, בת 19, הייתה באותה כיתת פילוסופיה עם צרנייב. לדבריה, הוא היה בקמפוס השבוע - אבל לא בכיתה: "בחיים לא הייתי מצפה ממנו לעשות דבר כזה".

 

פלורידה אדי, בת 19, גרה באותה קומה במעונות עם דז'וחר בשנה שעברה. היא סיפרה שמעת לעת הייתה מבקרת אותו בחדרו. היא העידה כי הוא בילה זמן רב עם סטודנטים אחרים מרוסיה. "הוא היה שקט, חברותי וקצת מסתורי, אבל באופן מקסים", טענה. "הוא היה נחמד. הוא היה מגניב. אני פשוט בשוק".

 

אביהם של החשודים, אנזור צרנייב, אמר לסוכנות הידיעות AP מביתו בחבל דגסטן ברוסיה, כי בנו שנותר בחיים ושעדיין מתנהל אחריו מצוד הוא "מלאך אמיתי". לדבריו, זהו צעיר חכם ומצטיין: "דז'וחר הוא סטודנט לרפואה שנה שנייה בארה"ב, והוא ילד כל כך חכם", אמר האב, "ציפינו לו שיבוא לכאן לחגים". בשיחת הטלפון היה האב נסער, והוא סיים אותה בכעס: "עזבו אותי, הבן שלי נהרג". לפני כן אמר: "הם הרגו את הבן שלי".

 

אחיו של האב, דודם של המחבלים המתגורר בארה"ב, גינה נחרצות את מעשיהם בפני כתבים, וקרא לדז'וחר להסגיר עצמו. הוא אמר כי מעשיו המיטו בושה על המשפחה ועל הצ'צ'נים. הערב הגיעו סוכני FBI בניו-ג'רזי לבית אחותם של החשודים. לפי מקורות ביטחוניים, האחות אמרה כי לא הייתה בקשר רציף עם אחיה, וכי היא כועסת מאוד. האישה דיברה דרך חריץ בדלת, ואמרה כי אחיה חכמים ואנשים נהדרים. היא הוסיפה כי היא "לא יודעת מה נכנס בהם" וכי היא "מצטערת על כל האנשים שנפגעו".

 

קונסול ישראל בבוסטון, שי בזק, סיפר ל-ynet על המצור בבוסטון: "בלילה האחרון, אחרי חצות, כל הבית התעורר כי שמענו כמות אדירה של סירנות מתחת לבית, וכעבור זמן קצר התחלנו לשמוע מסוקים באוויר. היה ברור שמדובר באירוע לא רגיל. לא ישנו בלילה. הסגר מתפרש על פני שמונה ערים באזור בוסטון, והרחובות סגורים כמו ביום כיפור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x