שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

אירופה במשבר

מארק מוביוס: אירופה חייבת להגיע לחדלות פירעון

דבריו של יו"ר קרן טמפלטון, הנחשב לגורו בתחום השווקים המתעוררים, נאמרו על רקע פתיחתם המחודשת של הבנקים בקפריסין. את ההחלטה להטיל מס על הפקדונות כינה "מטורפת"

סוכנויות הידיעות 13:2428.03.13

בעוד החששות גוברים שהמשבר בקפריסין עלול להתפשט לחלקים אחרים של גוש היורו, איל ההשקעות מארק מוביוס טוען שחדלות פירעון היא המוצא היחיד מבעיותיו של גוש היורו. כך מדווח רשת CNBC.

"תוכנית חילוץ לא יכולה לפתור את הבעיה משום שבסופו של יום, חדלות פירעון חייבת להתרחש" אמר לראיון ב-CNBC מוביוס, היושב בראש קבוצת קרנות הנכסים טמפלטון אימרג'ינג מרקטס (Templeton Emerging Markets).

 

קפריסאים בתור לבנק אוף סייפרוס קפריסאים בתור לבנק אוף סייפרוס צילום: אי פי איי

 

"מסגרת הזמן של חדלות הפירעון תהיה ארוכה יותר, ובמילים אחרות, הם יפרסו את התשלומים לאורך זמן כך שלבסוף, עם התאוששותה של הכלכלה, הם יוכלו להחזיר את החובות הללו", הוסיף.

 

דבריו של מוביוס, הנחשב לגורו בתחום השווקים המתעוררים, נאמרו על רקע פתיחתם המחודשת של הבנקים בקפריסין, לאחר שביתה של כמעט שבועיים, בעוד ממשלת קפריסין ניהלה דיונים עם האיחוד לגבי תוכנית החילוץ של האי.

 

ההתפתחויות בקפריסין הולידו דאגה בקרב מדינות גוש היורו לגבי ההשפעות אפשריות של תוכנית החילוץ על מדינות חוב אחרות. איטליה נאבקה לגייס 6.9 מיליארד יורו באמצעות מכירת אג"ח לחמש שנים במכרז ביום רביעי ואילו התשואה על אג"ח ספרדי טיפסה מעל ל-5% - סימן מדאיג בעיני אנליסטים.

 

מוביוס כינה את ההחלטה להטיל מס על פיקדונות בנקים פרטיים "החלטה מטורפת" וטען שההחלטה הפכה את ה"סוגיה הקפריסאית הפעוטה" לבעיה רבת חשיבות בגוש היורו.

 

"מה שקורה הוא שחוסכים בספרד, באיטליה, בפורטוגל ובעוד מדינות בדרום אירופה מתחילים להרגיש שחסכונותיהם נתונים בסכנה. חוסכים אלו הם צינור החמצן של הבנקים והם חייבים להישאר עם הבנקים" אמר מוביוס.

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x