$
כלכלה ומדיניות

בעקבות תוכנית החילוץ: יו"ר הבנק הגדול בקפריסין התפטר

הסיבה: חילוקי דעות עם שר האוצר ונגיד הבנק המרכזי; קודם לכן אמר השר כי בעלי פקדונות של יותר מ-100 אלף יורו יספגו הפסדים של 40%

סוכנויות הידיעות 15:4926.03.13

תוכנית החילוץ בקפריסין, במסגרתה יוטל מס על פקדונות של יותר מ-100 אלף יורו, ממשיכה לטלטל את האי: אנדרס ארתמי, יו"ר בנק אוף סייפרוס - הבנק הגדול במדינה - התפטר היום במפתיע בעקבות חילוקי דעות עם נגיד הבנק המרכזי ושר האוצר. לדבריו, הבכירים במדינה עקפו באופן גס אותו ואת מועצת המנהלים של הבנק, בעת שקבעו את תנאי החילוץ.

 

מוקדם יותר היום אמר שר האוצר של קפריסין, מיכאל סאריס, כי בעקבות הסכם החילוץ, בעלי פקדונות לא מבוטחים של יותר מ-100 אלף יורו יספגו הפסדים של 40%; אתמול אמר דובר הממשלה כי ההפסדים יעמדו על 30% או פחות.

 

הבנקים בקפריסין יישארו סגורים עד יום חמישי; גם לאחר פתיחתם הם יהיו נתונים להגבלות שונות, כדי למנוע משיכה המונית של פקדונות. נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס, שחזר אתמול בלילה מבריסל, שם ניהל מו"מ עם הסכם החילוץ שהושג בלילה שבין ראשון לשני עם הטרויקה - קרן המטבע, הבנק האירופי המרכזי והאיחוד האירופי - אמר כי הבנק המרכזי בארצו יטיל מגבלות על משיכות ועסקאות עם פתיחת הבנקים השבוע, כדי למנוע את הידרדרות המצב הכלכלי. "אני רוצה להבהיר כי מדובר באמצעי זמני, שיוסר בהדרגה", הוא הדגיש בפנייתו לציבור בשידור בטלוויזיה. עם זאת הוא לא פירט אילו צעדים בדיוק יינקטו.

 

שר האוצר מיכאל סאריס שר האוצר מיכאל סאריס צילום: אי פי איי

 

הטלת מגבלות על הוצאות הון מקפריסין עלולה להוות סתירה לעקרונות האיחוד האירופי בנושא השוק החופשי, אך הממשלה חוששת מפאניקה של הציבור שתגרום נזק כבד לכלכלה.

 

אנסטסיאדיס הוסיף כי "אנו משאירים מאחור את חוסר הוודאות והחרדה שהיו חלק מחיינו בחודשים האחרונים, ומסתכלים לעתיד באופטימיות". לדבריו, "מדובר בהסכם כואב אולם זה הדבר הנכון לעשות בהתחשב בנסיבות".

 

לפי ההסכם בין קפריסין לבין הטרויקה - האיחוד האירופי, קרן המטבע והבנק האירופי המרכזי - מערכת הבנקאות במדינה תצומצם באופן ניכר, והבנק השני בגודלו בה, לאיקי, ייסגר. פקדונות של מתחת ל-100 אלף יורו - המבוטחים על פי כללי האיחוד האירופי - יועברו לבנק הגדול במדינה, בנק אוף סייפרוס. עם זאת בעלי פקדונות לא מבוטחים, של יותר מ-100 אלף יורו, בהם משקיעים רוסים רבים - יספגו הפסדים של מיליארדי יורו. עמו כן נקבע כי חשבונות לא מבוטחים בבנק אוף סייפרוס יוקפאו בזמן שיבוצע ארגון מחדש של ההון שלו; במידה שיהיה צורך בהזרמת כספים לחיזוק הבנק - הם יילקחו מחשבונות אלה. למעשה, ההסכם קובע כי האחריות על הצלת הבנקים מוטלת ראשית על בעלי המניות והאג"ח - ולאחר מכן על בעלי הפקדונות הלא מבוטחים. בעלי הפקדונות המבוטחים לא יישאו בנטל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x