$
בשולי החדשות

יום הולדת 9 לפייסבוק: היכן יחגגו המייסדים?

החברים הראשונים ברשת החברתית פיתחו קריירות שונות ומשונות - ממנהל הקמפיין של אובמה ועד רב בישראל

סוכנויות הידיעות 23:0106.02.13

השבוע חל יום הולדתו התשיעי של פייסבוק - הרשת החברתית ששינתה את חיי החברה שלנו. 

 

מוצא השם "פייסבוק" הוא מספר תמונות המופץ לתלמידי השנה הראשונה באוניברסיטאות המאפשר להם להכיר את חבריהם לספסל הלימודים. האתר הוקם ב-2004 על ידי מארק צוקרברג ועוד ארבעה מחבריו בעת שהיו סטודנטים באוניברסיטת הרווארד. בתחילת דרכה היתה פייסבוק מיועדת לסטודנטים של הרווארד, אך ב-2006 נפתחה לשימוש כללי. מאז ידעה תהפוכות והופיעה בכותרות, במיוחד לאחר הנפקתה המתוקשרת בבורסת ניו יורק במאי שעבר.

 

אתר באזפיד בדק היכן נמצאים היום החברים הראשונים של פייסבוק.

 

אדוארדו סברין

 

סברין, אחד מחמשת המייסדים של הפייסבוק, הסתכסך עם צוקרברג. אף שחלקו בחברה קוצץ, הוא הרוויח מיליונים מהנפקתה של החברה. סברין העתיק את מגוריו לסינגפור למטרות עסקים בצעד שנוי במחלוקת בשל חשדות להעלמת מס.

 

סברין. הסתכסך עם צוקרברג סברין. הסתכסך עם צוקרברג צילום: איי אף פי

 

זאק ברכו

 

לאחר לימודיו שהה ברכו בישראל שנה אחת ולמד עברית. כיום הוא מתמחה ברדיולוגיה בבית החולים מאונט סיני. על תחילת דרכו בפייסבוק אומר ברכו: "בין שזה היה דרך הפייסבוק או לא, יצרתי בתקופה זו כמה מהחברויות הטובות ביותר".

 

ברכו. למד עברית ברכו. למד עברית

 

מנואל אנטוניו אגילר

 

אגילר מכנה עצמו "יזם חברתי" וכיום עוסק בפיתוח הפרויקט החדש שלו – קווסטול – חברה לאנרגיה מתחדשת בגואטמאלה. "פגשתי כמה מחברי הטובים ביותר כיום וכמה מהאנשים המוכשרים ביותר שאני מכיר דרך פייסבוק", אומר אגילר.

 

אגילר. יזם חברתי אגילר. יזם חברתי

 

שרה גודין

 

גודין היא האישה הראשונה שהצטרפה לפייסבוק. בתחילה היא חשבה שהרשת היא "פשוט משהו כייפי שהחברים שלי יצרו", אך עם הזמן "צפתה כיצד הפכה הרשת לאבן יסוד ברוח הזמנים". היא כרגע לומדת לתואר שני בעיצוב ומתכננת לפתוח חברה משלה.

 

קולין קלי

 

קלי סיים את לימודיו ב-2008 וכיום הוא שותף במשרד עורכי דין ומתמחה בדיני מס.

 

קלי. מתמחה במיסוי קלי. מתמחה במיסוי

 

אנדרו מקולום

 

מקולום הוא אחד ממייסדי הרשת החברתית המצליחה ואף עיצב את הלוגו המקורי שלה, שכלל דיוקן של השחקן אל פצ'ינו. כיום הוא עובד כיזם של קרן הון הסיכון NEA.

 

מקולום. עיצב את הלוגו המקורי מקולום. עיצב את הלוגו המקורי

 

ארי חסיד

 

לאחר סיום לימודיו עבר חסיד להתגורר בישראל וכעת הוא לומד להסמכה לרב. "אני בהחלט משתמש בפייסבוק כדי לקדם את הפעילות החברתית שלי. התחלתי להשתמש במהרגע הראשון ומאז אני רק מהלל ומשבח אותה".

 

חסיד. עבר לישראל חסיד. עבר לישראל

 

דסטין מוסקוביץ'

 

מוסקוביץ' נמנה על מייסדי פייסבוק."למארק היו גאונות ושאפתנות בכמויות עצומות והיה לו גם מזל", אמר על המייסד הראשי. צוקרברג מצידו אמר על מוסקוביץ' שהיו לו מוסר עבודה ללא דופי ורצון ללמוד, "הוא פשוט היה מכונת עבודה, וורקהוליק", הוסיף. מוסקוביץ' עזב את החברה והקים את אסאנה, אפליקציה לניהול פרויקטים.

 

מוסקוביץ'. צוקרברג שיבח מוסקוביץ'. צוקרברג שיבח

 

כריס היוז

 

היוז היה הדובר הראשון של פייסבוק ומשם המשיך לנהל את קמפיין האינטרנט של אובמה במירוץ הראשון לנשיאות ב-2008. "העבודה עם מארק מאוד מאתגרת", אמר היוז, "אתה אף פעם לא בטוח אם הוא יאהב את מה שאתה עושה או לא." עדיף להיות חבר שלו מאשר לעבוד איתו", הוסיף.

 

היוז. ניהל את קמפיין האינטרנט של אובמה היוז. ניהל את קמפיין האינטרנט של אובמה

 

מארק צוקרברג

 

המייסד והחבר הראשון בפייסבוק מופיע למעשה במקום הרביעי ברשומות פייסבוק. שלושת החשבונות הראשונים נפתחו תחת שמו למטרת ניסוי. הנפקתה של החברה במאי בשנה שעברה ביססה עוד יותר את שליטתו בחברה.

 

 צילום: איי פי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x