$
כלכלה ומדיניות

אובמה: "השגשוג של ארה"ב חייב להישען על הכתפיים הרחבות של מעמד ביניים גדל"

כך אמר נשיא ארה"ב בטקס השבעתו לכהונה שנייה; קרא להורדת מחירי ביטוח הבריאות ולתשלום משכורות הוגנות לעובדים

כלכליסט 19:1021.01.13

"השגשוג של אמריקה חייב להישען על הכתפיים הרחבות של מעמד ביניים גדל", כך אמר הערב (ב') נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בהשבעתו לכהונתו השנייה שנערכה בגבעת הקפיטול בוושינגטון לעיני מאות אלפים. הנשיא קרא בהקשר זה גם לתשלום משכורות הוגנות לעובדים. בין היתר התייחס בנאומו לחשיבות השגת שיוויון זכויות, כולל לנשים ולהומוסקסואלים.

 

 

 

הנשיא קרא להורדת מחירי ביטוח הבריאות ואת גודל הגירעון, וקשר בין הדבר לחוזקה העתידי של הכלכלה והצורך בהחלטות קשות בסוגיות אלה. לדבריו, "אנחנו דוחים את האמונה שעל אמריקה לבחור בין טיפול בדור שבנה את המדינה הזו לבין השקעה בדור שבונה את עתידה". בין היתר התייחס גם למאבק בשינויים האקלימיים והשלכותיהם החמורות, ואמר כי על ארה"ב להנהיג את המהלך וכי תהיה לו השפעה חיובית על כלכלת ארה"ב.

 

עם זאת, הוא הביע אופטימיות באשר לעתיד ואמר כי "הדור הזה של אמריקאים עמד במבחן של מלחמה שעכשיו נגמרת, ההשתקמות הכלכלית החלה, האפשרויות של אמריקה בלתי מוגבלות. אנחנו נוצרנו לרגע הזה ואנחנו נגיע אליו אם נעמוד יחד".

 

ברק ומישל אובמה בהשבעה. קריאה לאחדות ברק ומישל אובמה בהשבעה. קריאה לאחדות צילום: איי אף פי

 

אובמה, שהוליך את הצעדים כנגד הנפילה מה"צוק הפיסקאלי" תוך עימות עם הריפובליקנים, קרא לאחדות בקרב העם האמריקאי תוך "פעולה קולקטיבית". הוא שיבח את הפתיחות והיזמות, המהוות לטענתו תכונות המייחדות את האומה האמריקאית. "האמצעים השתנו", אמר אובמה, "אך המטרות נותרו כפי שהן. יחד למדנו שאומה גדולה צריכה לדעת לדאוג לחלשים".

 

בהתייחסו לאתגרים העולמיים אמר הנשיא אובמה כי "לא נוכל להתמודד לבד, כפי שלא התמודדנו לבד מול הפשיזם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x