$
תעשייה ופיננסים

החלום הרע נמשך: יפן מקרקעת את הדרימליינר לאחר נחיתת אונס

האירוע מצטרף לשרשרת תקלות במטוסי הבואינג 787 וגוברות הדאגות בדבר בטיחות המטוס שנחשב לעתיד התעופה האזרחית

סוכנויות הידיעות 12:0716.01.13

חברת התעופה היפנית אול ניפון ארווייס (All Nippon Airways - ANA) הודיעה שהמחוונים באחד ממטוסי הדרימליינר שלה התריעו על תקלת מצבר בעת טיסה פנים ארצית. ההתרעה הפעילה אזהרת חירום לטייסי המטוס והם נאלצו לבצע נחיתת אונס בעיר טקאמטסו. המצבר הוא מאותו הסוג שהיה מותקן במטוס דרימליינר אחר שבו ארעה דליקה בארה"ב בשבוע שעבר, מדווחת סוכנות רויטרס.

 

לאחר האירוע, קרקעה חברת התעופה את כל 17 מטוסי הבואינג 787 שלה. בעקבות המקרה גם חברת התעופה של יפן (Japan Airlines) השהתה את כל טיסות הבואינג 787 שתוכננו ליום רביעי. ANA הודיעה שמטוסיה יהיו כשירים כבר ביום חמישי כנראה, לאחר שיושלמו כל המבדקים. שתי החברות מפעילות כמחצית ממטוסי הדרימליינר שמכרה חברת בואינג עד כה, במחיר של 207 מיליון דולר האחד.

 

האירוע של יום רביעי תואר על ידי פקיד במשרד התעבורה היפני כ"חמור ביותר" - בחוגים הבין-לאומיים של בטיחות תעופתית מרמז ביטוי זה על האפשרות שאירעה במטוס תאונה - האחרונה בשרשרת תקלות שאירעו במטוסי הדרימליינר, ובכללן דליפות דלק, דליקה במצבר, בעיות חיווט, תקלת מחשב במערכת הבלמים וחלון סדוק בתא הטייס.

 

מבט על תא הנוסעים של המטוס מבט על תא הנוסעים של המטוס

 

"אני חושב שאנו כבר כמעט בנקודת האל-חזור שבו על החברה להבין שכנראה יש פה בעיה חמורה", אמר ריצ'ארד אבולעפיה, אנליסט בכיר בקבוצת טיל למודיעין תעופתי וביטחוני. "אם החברה לא תפעל במהירות, תדמיתם של המטוסים הללו תשתנה לרעה".

 

מטוסי ה-787 המכונים דרימליינר, מיוצרים ברובם מסגסוגת פחמן קל ומהווים קפיצת מדרגה בתכנון ובייצור מטוסי נוסעים. אך פרויקט זה עוכב במשך שנים ארוכות עקב חריגות תקציב ודחיות. יש הטוענים שריבוי התקלות נובע מניסיונותיה של בואינג לסיים את בניית המטוסים במהירות רבה ככל שניתן אך החברה דוחה בכל תוקף טענות אלו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x