$
בשולי החדשות

חשבתם שהסיגריות בישראל יקרות? באוסטרליה מחיר חפיסה מזנק ל-75 שקל

ממשלת אוסטרליה מעלה את המסים על טבק ומגבילה את מיתוג הקופסאות: "נועד לעודד מעשנים להיגמל, בייחוד אנשים צעירים"

סוכנויות הידיעות 18:3206.01.13
מחירי הסיגריות אמנם עלו בישראל בשנה שחלפה, אך מתברר שבאוסטרליה הן יקרות הרבה יותר - מחיר חפיסת סיגריות יהיה יותר מ-20 דולר (כ-75 שקל) לפי דיווח של ההאפינגטון פוסט.

 

העלייה במחירי הסיגריות היא תוצאה של עלייה במסי הטבק, אשר לא רק תזרים לקופת הממשלה תוספת הכנסות בסכום של מיליארדי דולר במהלך השנים הבאות, אלא גם תעודד מעשנים להיגמל מסיגריות, לדברי גורמים רשמיים בממשלת אוסטרליה.

 

"העלייה במחירים מעודדת מעשנים להיגמל מעישון ומגביהה את החסם עבור אלו השוקלים להתחיל לעשן, בייחוד אנשים צעירים", נאמר בפרסום של ארגון אסטרטגיית הטבק של אוסטרליה הממשלתית.

 

סיגריות. המס על טבק עלה באוסטרליה גם ב-2010 סיגריות. המס על טבק עלה באוסטרליה גם ב-2010 צילום: בלומברג

 

זו אינה הפעם הראשונה שממשלת אוסטרליה מעלה את המסים על הטבק. ב-2010 עלה המס על מוצרי טבק ב-25% מה שגרם לבהלה בקרב המעשנים, על פי רשות השידור האוסטרלית.

 

המס החדש על הטבק מגיע בליווי הגבלות חדשות שלפיהן חל איסור על חברות לייצור טבק לבצע מיתוג על גבי החפיסות. החל מ-1 בדצמבר עיצובן של חפיסות הסיגריות כולל קרטון בצבע חום ותוויות עם כיתוב אחיד לכל החברות.

 

אוסטרליה גם מטילה מסים כבדים על אלכוהול ובירה - ככל שאחוז האלכוהול גבוה יותר במשקה, כך גם המס עליו עולה.

 

אף שישנו סיכוי שהעלאת המחירים תצמצם את מספרם של המעשנים, הרי שלפחות על פי מחקר אחד, מסים מסוג זה  גורמים להגדלת הנטל על בעלי הכנסות נמוכות.

 

כמו כן, העלאת המס על הטבק לא בהכרח תזרים יותר כסף לקופת המדינה כפי שמקווה הממשלה האוסטרלית משום שהיא עלולה לגרום לצמצום ההוצאות על סיגריות. בספטמבר דיווחה סוכנות איי פי באוסטרליה על ירידה של 341 מיליון דולר בהכנסות ממיסוי על מוצרי טבק.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x