$
כלכלה ומדיניות

העולם נושם לרווחה: בית הנבחרים בארה"ב אישר ההסכם למניעת "הצוק הפיסקאלי"

בית הנבחרים אישר ההבנות שימנעו משבר גדול בארה"ב - ברוב של 257 מול 167 מתנגדים. לפי ההסכם, המסים יועלו רק ליחידים המרוויחים מעל 400 אלף דולר בשנה ולמשפחות שמרוויחות מעל 450 אלף דולר בשנה. הקיצוצים יידחו בחודשיים

סוכנויות הידיעות 06:4002.01.13

לאחר יום של דיונים, אישר הלילה (ד') בית הנבחרים בארה"ב ברוב של 257 תומכים מול 167 מתנגדים את ההסכם שיימנע את"הצוק הפיסקאלי". אתמול אישר הסנאט האמריקאי את ההסכם ברוב של 89 תומכים מול 8 מתנגדים.

 

מבין המתנגדים, 151 היו רפובליקנים ו-16 דמוקרטים. בעד ההסכם הצביעו 172 דמוקרטים ו-85 ריפובליקנים.

 

לפי ההסכם בין המפלגה הדמוקרטית והמפלגה הרפובליקנית, המסים יועלו רק לכ-1% מהאוכלוסייה - יחידים המרוויחים מעל 400 אלף דולר בשנה ולמשפחות המרוויחות מעל 450 אלף דולר בשנה - ל-39.6% לעומת 35% עד כה. כוונתו המקורית של אובמה היתה להעניק הקלות למשפחות המרוויחות מעל 250 אלף דולר בשנה. מדובר בתוספת של 620 מיליארד דולר במשך עשור. באשר לקיצוצים האוטומטיים בתקציב, שהיו אמורים להיכנס לתוקף ב-1 בינואר – אלה יידחו לפי שעה בחודשיים. מדובר בקיצוצים בהיקף של 1.5 טריליון דולר, המתפרשים למשך עשור. לפיכך יימשך בינתיים תשלומי אבטלה מוגדלים למשפחות בעלות הכנסה נמוכה.

 

נשיא ארה"ב, ברק אובמה נשיא ארה"ב, ברק אובמה צילום: אי פי איי

 

הנשיא ברק אובמה, ששב לאחר האישור בבית הנבחרים לחופשה המשפחתית בהוואי, אמר כי "החוק הזה הוא צעד נוסף במאמץ רחב לחזק את הכלכלה". הוא הדגיש כי החוק מונע העלאות מסים ממעמד הביניים ואמר כי יש לקצץ בגירעון באופן מאוזן.

 

חתימת הנשיא על החוק תמנע סיבוכים גדולים יותר בכלכלה ואובדן אמון מוחלט של הציבור האמריקני והעולם העסקי.  בעקבות החלטת בית הנבחרים אמר אובמה כי "הגירעון עדיין גדול וצריך לטפל בו. לא הייתה מספיק תמיכה בשיחות ביני לבין יו"ר בית הנבחרים, ג'ון ביינר, וראינו זאת בשבועות האחרונים. אבל עכשיו, אחרי שההחלטה עברה, אפשר להמשיך בטיפול ליצירת עוד מקומות עבודה".

 

אישור ההסכם בבית הנבחרים כמעט שנכשל בבית הנבחרים, לאחר שחברים רפובליקנים רבים, ובראשם מנהיג הרוב הרפובליקני אריק קנטור, אמרו שלא יוכלו לתמוך בו, מאחר שאינו כולל קיצוצים בתקציב. אלו דיברו על השבתו של ההסכם לסנאט, שככל הנראה לא היה מאשר את הנוסח המתוקן. לבסוף הוחלט להצביע על הנוסח המקורי.

 

"הובסנו בקרב הזה, זה מאוד עצוב", אמר הרפובליקני סטיבן לה-טורט, "אני מאוד עצוב שאין קיצוצי תקציב". לפי משרד התקציב של הקונגרס, משמעות העובדה שאין בהסכם קיצוצי תקציב היא תוספת של 4 טריליון דולר לגירעון על פני עשור.

 

זירת הקרב הבאה תהיה סביב העלאת תקרת החוב של ארה"ב, העומדת על 16.4 טריליון דולר. הרפובליקנים צפויים ללחוץ על אובמה בעניין במטרה שיבצע קיצוצים, למשל בתוכנית לביטוח רפואי - המדיקר. לקונגרס יש זמן לטפל בסוגייה עד אמצע פברואר. בעניין זה אמר אובמה כי הוא "פתוח מאוד לפשרה" וניתן לקצץ במדיקר. עם זאת, לדבריו, "איננו יכולים להגיע לשגשוג באמצעות קיצוצים".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x