$
כלכלה ומדיניות

הסנאט אישר את ההסכם בנוגע ל"צוק הפיסקאלי"; השלב הבא - אישור בקונגרס

ההסכם אושר ברוב של 89 מול 8 מתנגדים; במסגרת ההסכם יידחו הקיצוצים בתקציב בחודשיים, תשלום דמי האבטלה יוארך, ויועלה המס ליחידים המרוויחים מעל 400 אלף דולר בשנה ולמשפחות המשתכרות מעל 450 אלף דולר לשנה

סוכנויות הידיעות 09:0801.01.13
הסנאט בארה"ב אישר היום (ג') את ההסכם שימנע את ה"צוק הפיסקאלי" וידחה את הקיצוצים התקציביים בחודשיים. הסנאט אישר את ההסכם שהושג בלילה ברוב של 89 מול 8 מתנגדים, ובהמשך היום צפוי הקונגרס לאשר גם כן את ההסכם.  

"ידענו שאם לא נפעל, העלאות המס יחולו על כולם ולא התכוונו לתת לזה לקרות", אמר מיטש מקונל, מנהיג המיעוט בסנאט. מנהיג הרוב בסנאט הארי ריד אמר כי "ג'ון ביינר (יו"ר הקונגרס) טען לאורך כל הדרך שהוא ממתין שהסנאט יפעל. כעת אני מקווה, לטובתה של אמריקה, שהוא יאפשר לכל חברי בית הנבחרים לערוך הצבעה בנוגע להצעת החוק הדו-מפלגתית הזו".

 

הארי ריד (מימין) ומיטש מקונל הארי ריד (מימין) ומיטש מקונל צילום: בלומברג

 

המונח הצוק הפיסקאלי מתייחס לקיצוצים בהוצאות והעלאות מס בהיקף 607 מיליארד דולר שהיו אמורים להיכנס היום, 1 בינואר, לתוקף אילולא היתה מושגת הסכמה בין הרפובליקנים לדמוקרטים.

 

ההסכם, אשר כולל הן קיצוצים בהוצאות והן העלאות מס, מאריך את ההקלות במס, למעט ליחידים אשר מרוויחים 400 אלף דולר ומעלה ולמשפחות המרוויחות 450 אלף דולר ומעלה. העלאת המס עבור אלו שעומדים ברף זה תהיה לשיעור מס הכנסה של 39.6% מ-35%.

 

המס על העזבונות יעמוד על 40% אך עד סכום של 5 מיליון דולר לעזבונות של יחידים ועד 10 מיליון דולר לזוגות – יהיה פטור ממס. ההסכם גם יאריך את תקופת הזכאות לדמי אבטלה לשנה אחת.

 

מבחינת הקיצוצים בהוצאות, לפי סוכנויות הידיעות, 50% יגיעו מתקציב הביטחון ו-50% מתקציבים אחרים. הבית הלבן מחשיב את ההסכם כניצחון, כך לפי מקורות המקורבים לשיחות, ורואה בו דוגמא להסכמי הפחתת גירעון עתידיים.  

 

לפי ה"וול סטריט ג'ורנל", ההסדר בנוגע לשינויי המס צפוי להכניס 600 מיליארד דולר תוך עשר שנים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x