$
כלכלה ומדיניות

ארה"ב: נסיונות של הרגע האחרון למנוע נפילה מהצוק הפיסקאלי

הלילה הסתיימו הדיונים בסנאט האמריקאי בנסיון של הרגע האחרון למנוע משבר כלכלי עם תחילת השנה החדשה. הסנאטור הארי ריד, הודיע על כינוס מליאת הסנאט ב-11 בבוקר שעון החוף המזרחי

סוכנויות הידיעות 06:4631.12.12

הסתיימו הדיונים בסנאט האמריקאי בנסיון של הרגע האחרון להשיג פשרה שתמנע הידרדרות אפשרית של המשק האמריקאי למיתון בשל ה"צוק הפיסקלי".

 

הסנאט התפזר מבלי להצביע על פשרה, אבל ייתכן שההצבעה תהיה במהלך היום, זאת לאחר שמנהיג הרוב הדמוקרטי, סנאטור הארי ריד, הודיע על כינוס מליאת הסנאט ב-11 בבוקר שעון החוף המזרחי. מרגע שיכונס הסנאט יישארו 13 שעות לפני סיום שנת 2012 ופקיעת החוק שאיפשר הקלות במסים לאמריקנים והשקעות בהיקף של יותר מחצי טריליון דולר.

 

אמש התכנס הסנאט האמריקאי לדיון בנושא הצוק הפיסקאלי - פחות מ-48 שעות לפני כניסתן לתוקף של העלאות גדולות במסים וקיצוצי ענק בהוצאות הפדרליות, העלולים לדרדר את כלכלת ארה"ב למיתון.

מיטש מקונל, נציג המיעוט הרפובליקני בסנאט, שדיבר במליאה, ביקש מסגן הנשיא ג'ו ביידן לעזור במו"מ; לדבריו, הוא זקוק ל"שותף לריקוד", בשיחות המתמשכות. ריד, נציג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הודיע כי אין לו עדיין הצעה נגדית לזו שהעבירו הרפובליקאים. לדבריו, הדמוקרטים מתנגדים לכל קיצוץ בביטוח הלאומי. עם זאת הוא הביע "אופטימיות זהירה" לגבי אפשרות של הגעה להסכם.

 

מוקדם יותר אמש שודר ראיון שערכה רשת NBC עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה. לדבריו, התעקשות הרפובליקנים בקונגרס שלא להעלות את שיעורי המס על העשירים מונעת השגת פתרון למשבר הצוק הפיסקאלי.    

 

בראיון, שהוקלט ביום שבת, אמר אובמה: "הרפובליקנים אומרים שהנושא שעומד בראש סדר העדיפויות שלהם הוא הטיפול בגירעון התקציבי. ואולם לפי הדרך שבה הם מתנהלים, כל מה שמעניין אותם זה להגן על העשירים - כך שלא ישלמו יותר מסים". לדברי הנשיא, "אם נגדיל את הכנסות המדינה באמצעות העלאת המס על העשירים, נוכל לבטל את הקיצוצים האוטומטיים בתקציב שייכנסו לתוקף ב-1 בינואר".  

 

הארי ריד (מימין) ומיץ' מקונל הארי ריד (מימין) ומיץ' מקונל צילום: בלומברג

 

אובמה האיץ ברפובליקנים לתמוך בחקיקה שיציע הסנאט - הנמצא בשליטה דמוקרטית - אשר תמנע ביטול הקלות מס שניתנו למעמד הביניים. עם זאת הוא סירב לנקוב ברף שמעליו לא יבוטלו ההקלות - והמסים יועלו. הנשיא דיבר בשנה האחרונה על רף של 250 אלף דולר - אך הדבר נתון למו"מ.

 

אובמה הוסיף כי "הסיבה לכך שעדיין לא הושג הסכם אינה נובעת מכך שהדמוקרטים בקונגרס לא רצו לשתף פעולה -  אלא מכך שמנהיגי הרפובליקנים לא הפנימו את העובדה שהמסים על העשירים הולכים לעלות".

   

"מסיר את הכובע בפני הנשיא"

 

בתוך כך, הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם אמר לרשת "פוקס" כי הנשיא אובמה "ניצח", וכי בסופו של דבר יועלו המסים על אלו שמרוויחים יותר מ-400-500 אלף דולר. 

 

"אני מסיר את הכובע בפני הנשיא, הוא ניצח", אמר. "אובמה עמד על שלו - המסים המוטלים על העשירים עומדים לעלות. הדבר העצוב הוא, שעשינו מעט מאוד כדי שלא להגיע למצב של יוון".  

 

גרהאם אמר כי לא יתמוך בהסכם שיביא להעלת המסים על מי שמרוויחים 250-400 אלף דולר - מאחר שהוא יודע כי הדמוקרטים יסכימו לרף גבוה יותר.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x