$
כלכלה ומדיניות

באפט: "535 איש בוושינגטון לא יפגעו במשאלות לבם של 312 מיליון אמריקאים"

איל ההשקעות הביע אופטימיות לגבי משבר החוב האמריקאי; ראשי הסנאט מקיימים היום ומחר סבב קדחתני של דיונים בניסיון למנוע את הצניחה מהצוק הפסיקאלי

סוכנויות הידיעות 16:4429.12.12

ברקע הדיונים הדרמטיים למניעת הצניחה הגדולה מ"הצוק הפיסקאלי", איל ההשקעות וורן באפט הביע אופטימיות לגבי משבר החוב האמריקאי, בראיון מיוחד שהעניק ביום שישי לתוכנית "טודיי" של רדיו BBC שהנחתה מלינדה גייטס — על כך דיווח "הטלגרף" הבריטי.

 

 

"בסופו של דבר, 535 איש בוושינגטון לא יפגעו במשאלות לבם של 312 מיליון אמריקאים", אמר יו"ר ברקשייר הת'אוויי. "אמריקה כבר התייצבה מול בעיות קשות יותר מזו. אנחנו נפתור את העניין הזה".

 

וורן באפט וורן באפט צילום: בלומברג

 

עוד אמר באפט כי ארה"ב עשירה עתה יותר מאי פעם. "יש לנו תל"ג של כ־50 אלף דולר לנפש, אבל הפרזנו בהבטחות שלנו ומיעטנו במסים במידה מסוימת, כך שאנחנו מוצאים את עצמנו עם חוסר האיזון הפיסקאלי העצום הזה. אבל זה נוצר ביד אדם. אנחנו מדינה עשירה, אפשר לפתור את זה. נוכל להתגבר על הבעיה הזו".

 

כן דיבר באפט על הצורך להגביר את שילוב הנשים בעמדות מפתח, ואמר כי הן למעשה התקווה של הכלכלה האמריקאית. "נשים יצילו את כלכלת ארה"ב, אמר. "במדינה זו ב־1776 אמרנו כי כל בני האדם נולדו שווים, ואז התעלמנו מהעובדה הזו במשך 150 שנה עד לתיקון ה־19 לחוקה. איזה בזבוז של הון אנושי. 50% מהכישרונות במדינה שלנו נדחקו לפינה במשך כמעט 200 שנה". 

 

אובמה: "אופטימי במידת מה"

 

"הגיע הזמן לפעולה מיידית, זה עכשיו", כך אמר הלילה (שבת) נשיא ארה"ב ברק אובמה לעיתונאים בתום פגישתו עם בכירי הקונגרס בסוגיית "הצוק הפיסקאלי", "אנו מצויים עתה בנקודה שרק בעוד ארבעה ימים שיעור המס של כל אמריקאי יעלו לפי חוק. השכר שכל אמריקאי מקבל יהיה קטן משמעותית. וזו תהיה טעות". 

 

הצדדים לא הגיעו ככל הנראה להסכמות, פרט לכך שיש להשקיע מאמצים בניסיון להשיג הסכמות שימנעו נפילה מ"הצוק הפיסקאלי" - כניסתם לתוקף של העלאות מס וקיצוצים תקציביים בראשית 2013, וזאת בהיקף של יותר מ-600 מיליארד דולר. הדבר מגביר את החששות למיתון. עם זאת, הנשיא אמר כי הוא "אופטימי במידת מה" בנוגע לאפשרות להשגת הסכם. לפיכך הוחלט כי יוטל על מנהיג הרוב בסנאט, הדמוקרט הארי ריד, ועל מנהיג המיעוט, הרפובליקני מיץ' מקונל, את המשימה להשיג הסכמה על התקציב עד יום ראשון לכל המאוחר.

 

החששות בנוגע לצוק הפיסקאלי גרמו לירידות בוול סטריט ביום שישי, זה היום החמישי ברציפות. מדד דאו ג'ונס נפל ב-1.21%. הקמעונאים אף מאשימים כי הצוק הפיסקאלי פגע במכירות לחג המולד.

 

הקונגרס יכשיל את ההסכמות?

 

בפגישה אתמול אמנם הוחלט כי ההסכמות שישיגו מקונל וריד יזכו עוד לפני סוף השנה לתמיכת הסנאט, ואז יעברו לאישור הקונגרס, שבשליטת הרפובליקנים. אולם לא ניתן להבטיח כי הקונגרס אכן יתמוך בהחלטות, שכן הרפובליקנים מתנגדים נחרצות לדרישתו של אובמה להעלות אתהמסים על העשירים, ומנגד דורשים קיצוצים נרחבים יותר.

 

בתוך כך, משרד האוצר האמריקאי צפוי להחיל צעדים מיוחדים למימון גירעונות של כ־200 מיליארד דולר בחודשיים הקרובים, זאת עם הגעת תקרת החוב האמריקאית לסף המקסימלי של 16.4 טריליון דולר כבר מחרתיים.

 

בשבוע שעבר נקלעו השיחות בין אובמה לבין יו"ר הקונגרס ג'ון ביינר למבוי סתום, לאחר שכמה עשרות רפובליקנים הלכו נגד מנהיגם והתנגדו לתכנית להעלאת שיעור המס עבור מי שמרוויח מעל מיליון דולר.

 

 

אובמה וביינר בפגישתם בשבוע שעבר אובמה וביינר בפגישתם בשבוע שעבר צילום: איי פי

 

מקונל וריד יחלו במגעים אינטנסיביים כבר היום, ויתמקדו בקביעת מדרגת המס עליה יטילו שיעורי מס גבוהים יותר. על פי ההערכות, שני הצדדים עשויים להסכים להעלאת מסים על מי שמרוויח למעלה מ-400 אלף דולר בשנה. השניים גם ידונו בשאלה האם שיעור מס הירושה יישאר נמוך או שכדאי להעלות אותו. ריד כבר הצהיר כי השיחות יהיו קשות. "זה לא קל, אנחנו דנים במספרים גדולים, וחלק מהדברים הם די מורכבים", טען. "אנחנו נעבוד קשה כדי לנסות להשיג פתרון בתוך 24 שעות. אני מלא תקווה ואופטימי", הוסיף מקונל, שאף ציין כי הפגישה ביום שישי הייתה "טובה".

 

 

 

במידה שלא תושג הסכמה, אובמה הדגיש כי ברצונו שהן הקונגרס והן הסנאט יצביעו על תכנית חלופית, במסגרתה יועלו המסים רק עבור מי שמרוויח מעל 250 אלף דולר בשנה. על פי תכנית זו, תוארך גם הזכאות לקבלת דמי אבטלה ותוקם מסגרת עבודה להסכם מקיף יותר להפחתת הגירעון בשנה הבאה.

 

אובמה אמר כי הוא "מאמין שהצעה מסוג זה תאושר הן בקונגרס והן בסנאט ברוב של שתי המפלגות, זאת במידה שהמנהיגים יאפשרו לה לעלות להצבעה. אם חברי הסנאט או הקונגרס ירצו להצביע נגד, הם רשאים לעשות זאת, אך עלינו לאפשר לכולם להצביע. זו הדרך שבה זה אמור לעבוד. אם ניתן להשיג רוב בקונגרס וניתן להשיג רוב בסנאט, אז נוכל להעביר את החוק".

 

עם זאת, מתגברים הסימנים לחששות המשקיעים מהיעדר פתרון. מדד CBOE Volatility, שנחשב למדד המועדף שעוקב אחר החששות בשוק, אמנם נותר ברמות נמוכות למדי לאורך כל התהליך, אך ביום שישי טיפס מעל לרמה של 22 נקודות -הרמה הגבוהה ביותר מאז יוני. עם זאת, יש גם מי שמוכן לקבל את האפשרות כי בוושינגטון לא יעמדו בלוח הזמנים, כל עוד תתקבל הסכמה רצינית לגבי הפחתת הגירעון בשבועות הראשונים של ינואר. "בין אם הממשלה תפתור את הנושא כבר עכשיו ובין אם לא, ניתן להפוך בקלות כל הסכם לרטרואקטיבי. אנחנו פחות מודאגים מה-1 בינואר מאשר התגובות בשוק", אמר לסוכנות רויטרס ריצ'רד וייס, מנהל כספים בכיר באמריקן סנצ'ורי אינווסטמנטס.

 

רכיב נוסף של הצוק הפיסקאלי - קיצוצים של 109 מיליארד דולר בהוצאות הצבאיות ובתכניות מקומיות - אמור להיכנס לתוקף ביום רביעי.

 

ביום שישי הודיעה סוכנות דירוג האשראי S&P כי כישלון במציאת פיתרון לצוק הפיסקאלי לא יוביל בהכרח להורדת הדירוג של ארצות הברית. זאת על אף שבאוגוסט 2011 הסוכנות הורידה בצעד חסר תקדים את דירוג החוב המושלם של המדינה, בעקבות מחלוקת זהה בין המפלגות על התקציב.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x