$
כלכלה ומדיניות

אירופה במשבר

בור בלי תחתית: ארבעת הבנקים הגדולים ביוון זקוקים ל-36 מיליארד דולר

זאת על מנת שיוכלו להתגבר על ההשפעות של מחיקת חובות המדינה וההתכווצות הכלכלית, כך לפי ה"וול סטריט ג'ורנל"; בניסיון להפוך ליעילים יותר, החלו בנקים במדינה בהליכי מיזוג

סוכנויות הידיעות 14:0022.12.12

ארבעת הבנקים הגדולים ביוון זקוקים להזרמת הון של 27.4 מיליארד יורו (36.29 מיליארד דולר) על מנת שיוכלו להתגבר על ההשפעות של מחיקת הערך חובות המדינה וההתכווצות הכלכלית, כך מדווח היום (שבת) ה"וול סטריט ג'ורנל".

 

 

 

פריסת חובות רחבת היקף בגובה 200 מיליארד יורו, שהושלמה על ידי המדינה בתחילת השנה, מחקה למעשה את בסיס ההון של המלווים הגדולים של יוון: הבנק הלאומי של יוון, יורובנק ארגסיאס, אלפא בנק ופיראוס - ואילצה אותם לפנות לממשלה לקבלת סיוע.

 

אתמול הודיע הבנק הלאומי של יוון כי נחוצה לו הזרמת הון של 9.7 מיליארד יורו, בעוד שאלפא בנק צריך הזרמה של 4.6 מייארד יורו. זאת לאחר שביום חמישי הודיעו יורובנק ופיראוס כי יזדקקו להזרמה של 5.8 מיליארד יורו ו-7.3 מיליארד יורו בהתאמה. "הסכום הסופי עומד על הטווח הגבוה של הציפיות", ציין האנליסט פנאגיוטיס קלאדיס מחברת שירותי ההשקעות National P+K, "מדובר בהרבה מאד כסף, כך שעניין המשקיעים בבנקים האלה ייקבע על פי התנאים הכלכליים שיתפתחו בחודשים הבאים והתחזית הכלכלית הרחבה יותר".

 

במסגרת החילוץ השני בגובה 173 מיליארד יורו, שהעניקו הנושים הבינלאומיים של יוון, אתונה התחייבה לפתוח בתכנית הזרמת הון לבנקים בשווי 50 מיליארד יורו. על פי תנאי התכנית, מנגנון חילוץ הבנקים של יוון - הקרן ההלנית ליציבות פיננסית - תשתלט על ארבעת הבנקים הגדולים, שביחד מייצגים 75% מנכסי המערכת הבנקאית.

 

בניסיון להפוך ליעילים יותר ולאטרקטיביים עבור משקיעים פוטנציאליים, הבנקים היווניים החלו לאחרונה בהליכי מיזוג. הבנק הלאומי חבר ליורובנק, בעוד שבאלפא בנק מתכוונים לרכוש את החטיבה היוונית של קרדיט אגריקול, ופיראוס בנק ירכוש את החטיבה המקומית של סוסייטה ג'נרל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x