$
כלכלה ומדיניות

יוון הצביעה בעד הקיצוץ - תקבל סיוע של 31.5 מיליארד יורו

הפרלמנט היווני אישר את תכנית הקיצוצים של רה"מ, למרות הפגנות הענק. את המהלך דחפו האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית. סמאראס: "יוון עשתה היום צעד גדול, החלטי וחיובי"

סוכנויות הידיעות 11:5308.11.12

חברי הפרלמנט אישרו את תכנית הקיצוצים השנויה במחלוקת הדורשת לקצץ 13.5 מיליארד יורו מתקציבה של יוון. 153 מתוך 300 חברי הפרלמנט הצביעו בעד, 128 התנגדו והיתר נמנעו.

ברקע להצבעה, ועדי העובדים במדינה הכריזו על שביתה כללית בת יומיים, בניסיון למנוע את הקיצוץ.

 

גם הפגנות הענק, אשר מנו לא פחות מ-100 אלף איש, לא מנעו את המהלך אליו דחפו באיחוד האירופי ובקרן המטבע הבינלאומית. בזמן ההצבעה התעמתו שוטרים עם מפגינים, תוך שהם משתמשים בזרנוקי מים וגז מדמיע לפיזור ההמון. מעל 100 איש נעצרו ו-7 שוטרים נפצעו.

 

הפרלמנט באתונה. הפגנות הענק לא מנעו את אישור הקיצוץ הפרלמנט באתונה. הפגנות הענק לא מנעו את אישור הקיצוץ צילום: בלומברג

 

"יוון עשתה היום צעד גדול, החלטי וחיובי", אמר ראש הממשלה אנטוניוס סמאראס בתום ספירת הקולות והוסיף כי הצבעה זו מבטיחה שכלכלת יוון תתחזק. "אנחנו נוכל ליצור מקומות עבודה לילדינו וכולנו ביוון נראה ימים טובים יותר. הצעד הבא שלנו הוא לאשר את התקציב ואני מקווה שגם שם נצליח", אמר ראש הממשלה.

 

הסערה סביב הצבעה על תכנית הקיצוצים הובילה גם לפרישתם של 7 חברי פרלמנט ממפלגות ימין ושמאל מרכז שלא הסכימו להצביע לפי משמעת מפלגתית, כפי שהוחלט. המתנגדים העיקריים למהלך היו מפלגות שמאל קיצוני, שטענו כי מדובר בתכנית קיצוצים שלא תפגע בעשירים, אך תחריף את מצבם של מעמד הביניים והשכבות החלשות.

 

תכנית הקיצוצים של סמאראס כוללת העלאת גיל פרישה ל-67, קיצוץ שכר במגזר הציבורי, קיצוץ שני של פנסיות תקציביות בתוך שנה ועוד מספר מהלכים לא פופולאריים. כעת, צפוי האיחוד האירופי לאשר ב-12 בנובמבר את העברת הסיוע ליוון, ואילו יוון עצמה תצטרך להתמודד עם מהלך נוסף – הצבעה על תקציב ל-2013 שתתקיים ב-11 בנובמבר.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x