שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חברה וסביבה

מחאת תושבים בסין עצרה הקמת מפעל ב־9 מיליארד דולר

אלפי תושבים הפגינו בימים האחרונים נגד הקמת המפעל המזהם של ענקית הנפט והכימיקלים סינופק. המפעל אמור לייצר פרקסילן, חומר רעיל בצורתו הגולמית המשמש בתעשיית הבדים ובקבוקי הפלסטיק. סין היא היצרנית הגדולה בעולם של החומר

רחל בית־אריה, בייג'ינג 09:1930.10.12

ממשלת העיר נינגבו שבמזרח סין עצרה זמנית תוכנית להקמת מפעל לייצור כימיקלים בצמוד לעיר, בעקבות מחאה סוערת של התושבים שנמשכה מאז סוף השבוע וגררה עימות עם המשטרה ומעצרים. עלות הקמת המפעל של ענקית הנפט והכימיקלים סינופק עשויה להגיע ל־8.9 מיליארד דולר.

"הממשלה מתנגדת להקמת המפעל ותלמד את הנושא לעומק", נכתב באתר של ממשלת רובע ג'נחאי בנינגבו שלשום, לאחר יומיים דרמטיים שבהם נעשו ניסיונות לדכא את ההפגנות. הפוסט הצהיר כי הממשלה תערוך סקר השפעה על הסביבה לפני שיותר להמשיך בפרויקט, סקר שלפי החוק הסיני אמור להיערך ממילא בפרויקט בסדר גודל כזה.

 

הפגנה בנינגבו. הצנזורה ניסתה לדכא את התפשטות הידיעות הפגנה בנינגבו. הצנזורה ניסתה לדכא את התפשטות הידיעות צילום: רויטרס

 

ההפגנות החלו לפני שישה ימים, כאשר 200 מתושבי הכפרים בסביבה ניסו לעתור במשרדי הממשל המקומי נגד המפעל שלדבריהם יפגע באיכות חייהם ויגרום לתחלואים. כשהעתירה נדחתה, רבים הצטרפו להפגנות, ולפי דיווחים מספרם עומד

על אלפים עד עשרות אלפים. תמונות שצולמו באירוע הראו מכוניות משטרה שהתהפכו על ידי המון זועם, וכוחות משטרה מסיביים מתעמתים עם מפגינים. הצנזורה הסינית ניסתה לדכא את התפשטות הידיעות על האירועים בנינגבו ומחקה התייחסויות אליהם מהרשתות החברתיות המקומיות, אך הן הפכו בכל זאת לנושא שיחה מרכזי במדינה כולה.

 

המפעל של סינופק, אחת החברות המשפיעות במדינה, אמור לייצר פרקסילן, חומר כימי רעיל בצורתו הגולמית שמשמש בתהליך צביעת בדי כותנה ובייצור בקבוקי פלסטיק. סין היא אחת הצרכניות הגדולות בעולם של החומר, והיצרנית הגדולה בעולם עם מיליון טונות שיוצרו ב־2011.

 

ההפגנה מייצגת מגמה הולכת וגוברת, אשר לפי עדותם של בכירים במפלגה הקומוניסטית הפכה למושא לדאגה וחוסר יציבות במדינה העומדת בפני חילופי שלטון של פעם בעשור בחודש הבא.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x