שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

"ממשלת ספרד תצטרך לקחת על עצמה את חובות הבנקים"

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הבהירה כי לא תאפשר לכסף לזרום ישירות ממנגנון החילוץ לכיסוי חובותיו של המגזר הבנקאי בספרד. המשמעות: מדריד תספוג את החובות על עצמה ורק תעמיק את הגירעון שלה

סוכנויות הידיעות 23:5420.10.12

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הציגה עמדה קשוחה נגד ספרד, ודרשה כי כספי החילוץ שתקבל המדינה לא יזרמו לכיסוי חובותיו הרעילים של המגזר הבנקאי הספרדי, אלא כי הממשלה במדריד תישא באחריות לחובות אלה ללא סיוע ישיר מקרן החילוץ החדשה שתוקם. 

לפי דיווח של "הניו יורק טיימס", אם עמדתה של מרקל אכן תתקבל - כפי שקורה ברוב המקרים בגוש היורו - פירוש הדבר יהיה שהממשלה הספרדית תצטרך לשאת על עצמה את הפסדי המערכת הבנקאית, מה שרק יוסיף להעמקת הגירעון שלה ויכניס אותה עמוק יותר לבוץ הקיצוצים והצנע.

 

מרקל אמרה את הדברים בתום מפגש פסגה בן יומיים שהתקיים בבריסל בימים חמישי ושישי בשבוע שעבר, וכלל את מנהיגי האיחוד האירופי בכלל וגוש היורו בפרט. הדברים מיוחסים לפרסומים שלפיהם בכוונת ממשלת ספרד להגיש בחודש הבא בקשה רשמית לקבלת סיוע ממנגנון החילוץ של גוש היורו, שיתפקד כמעין "מאגר הלוואות" לכל מדינה ביבשת שתיקלע לבעיות.

 

מטה בנקייה במדריד מטה בנקייה במדריד צילום: בלומברג

עמדתה של מרקל הבהירה כי גרמניה תתנגד לשימוש בקרן זו כמאגר לכיסוי חובות רעילים של מגזרים בנקאיים ביבשת. ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי הבהיר בעת האחרונה כי ממשלתו היתה מעוניינת להימנע בכל מחיר מהעברת חובות המגזר הבנקאי במדינה לספרי החשבונות שלה. "גם אם הזרמת הון מחודשת לבנקים תהיה אפשרות, הרי שמדובר באפשרות שששמורה לעתיד ולא לעכשיו", אמרה מרקל בבריסל והכזיבה את תקוותיו של עמיתה הספרדי.

 

הסיבה המרכזית לכך שתקוות אלה בכלל התעוררו אצל ראחוי היא העובדה שבכינוס אירופי שהתקיים ביוני השנה, הסכימו מנהיגי גוש היורו על האפשרות שהסיוע למגזר הבנקאי ביבשת יוכל להגיע ישירות ממנגנון החילוץ החדש שיוקם ויחליף את קרן הסיוע הזמנית שהוקמה לפני כשנתיים, בעקבות המשבר העמוק ביוון. אולם העובדה שמאז יוני נרגע מעט המצב בשווקים הפחיתה מתחושת הדחיפות, ואיתה מהמוכנות לנקוט צעדים דרסטיים לאישוש המצב.

 

בנוסף, מרקל הבהירה שההכנות להצבתו של מפקח אחד על כל המערכת הבנקאית ביבשת יימשכו עד 2014, אך הבהירה כי היא מקווה ש"עד אותה עת כבר לא יהיו לנו בעיות עם המערכת הבנקאית בספרד". מערכת בנקאית זו מתמודדת כיום עם מיליארדי יורו של חובות רעילים מהתפוצצות בועת הנדל"ן במדינה.

 

יודגש כי אין בהתבטאויותיה של מרקל כדי לפגוע ב־100 מיליארד היורו שהבטיח האיחוד האירופי להעמיד לרשות ספרד.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x