$
כלכלה ומדיניות

פרשנות

האם כלכלת ארה"ב מתאוששת ממשבר האבטלה העמוק?

למרות הנתונים המעודדים של ספטמבר שמעידים שהמשק האמריקאי מתקדם בכיוון הנכון, אסור לקובעי המדיניות להניח שהכול בסדר

סוכנויות הידיעות 13:0006.10.12

דו"ח האבטלה של ארה"ב לספטמבר מבשר טובות. שיעור האבטלה ירד מ-8.1% ל-7.8%, שפל מאז ינואר 2009, ויחס התעסוקה לאוכלוסייה, מדד מרכזי של חוסן שוק העבודה, עלה ל-58.7%.

 

בנוסף, נוצרו 114 אלף משרות חדשות בספטמבר ויצירת המשרות בחודשיים הקודמים תוקנה כלפי מעלה ב-86 אלף. לאחר התיקונים, הצמיחה הממוצעת במשרות בשלושת החודשים האחרונים עומדת כמעט על 150 אלף.

 

צמיחת משרות של 150 אלף לחודש עולה על 125-90 אלף המשרות לחודש הנדרשות לעמידה בקצב הגידול באוכלוסייה, אם כי לא בהרבה. אבל נשאלת השאלה: אם נוצרו רק 114 אלף משרות בחודש שעבר, כיצד חלה ירידה כה גדולה בשיעור האבטלה?

 

בניגוד לירידות הקודמות בשיעור האבטלה, שחלו בעיקר עקב עזיבה של כוח העבודה, הירידה הזו מלווה בעלייה בכוח העבודה. על כן הירידה באבטלה היא תוצאה של ירידת משרות ולא של התייאשות ממציאת עבודה.

 

אף שזו התפתחות מבורכת, יש לשים אותה בקנה מידה. ראשית, נתוני התעסוקה החודשיים הם תנודתיים מאוד מחודש לחודש ונתונים לתיקונים כשמגיעים נתונים טובים יותר. המגמה על פני מספר חודשים לרוב מעניקה מדד טוב יותר לחוסן שוק העבודה מאשר חודש בודד. המגמה בשלושת החודשים האחרונים הייתה חיובית, אולם הירידה ב-0.3% בתעסוקה בדו"ח האחרון מעט גדולה יותר מכפי שהמגמה צופה.

 

על כן, אף שייתכן שהמגמה השתנתה, לאור העובדה שלעתים קרובות חלה האצה בצמיחת המשרות עם התקדמות ההתאוששות, יש לשמור על זהירות.

 

בנוסף, גם אם המגמה הנוכחית תימשך, הירידה באבטלה עדיין איטית מהרצוי. בקצב הזה של יצירת המשרות, עדיין יידרש זמן רב מדי - שנים - להגיע לתעסוקה מלאה. אסור לקובעי המדיניות להניח שהכול בסדר ולעבור לדברים אחרים, או גרוע מכך, להתחיל לשנות את אמצעי המדיניות הקיימים.

 

עם זאת, גם עם הזהירות, כל האינדיקטורים מעידים שחל שינוי במגמת צמיחת המשרות. לא ברור עד כמה השינוי חד, אבל גם אם צמיחת המשרות אינה יציבה כפי שמעיד הנתון העדכני, הנתונים בחודשים האחרונים מבהירים שאנחנו סוף סוף מתקדמים בכיוון הנכון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x