$
כלכלה ומדיניות

"המשבר האירופי יעיב על הכלכלה העולמית עוד תקופה ארוכה"

הכלכלן הראשי החדש של הבנק העולמי, קאושיק באסו: "אנחנו צריכים לחשוב הרבה. הגלובליזציה הגיעה לפתחנו הרבה יותר מהר משצפינו"

סוכנויות הידיעות 21:3102.10.12

משבר החובות האירופי יעיב על הכלכלה העולמית עוד שנים רבות ויאלץ את מקבלי ההחלטות לשקול מחדש את המדיניות שלהם להשבת הצמיחה ולאישוש שוק העבודה, כך אמר הכלכלן הראשי החדש של הבנק העולמי שנכנס שלשום לתפקידו.

 

הכלכלה העולמית "במצב לא טוב", אמר קאושיק באסו, ששימש בשלוש השנים האחרונות כיועץ הכלכלי הראשי לממשלת הודו, "השלב הקשה יישאר איתנו עוד תקופה ארוכה".

 

משבר החובות האירופי פוגע בביקושים ברחבי היבשת וכן ביצוא למדינות המתפתחות. התנודתיות בשווקים גם ייבשה את מימון הסחר, והוסיפה שכבה נוספת של בעיות לכלכלות המתעוררות שנסמכות על מכירת מוצריהן בחו"ל, אמר באסו. לדבריו, "רוב האנשים לא מבינים עד כמה המערכת הפיננסית היא זו שמאפשרת את המסחר. חייבים אשראי מסחרי, זה עניין קריטי".

 

באסו ייעץ לממשלה ההודית בתקופה שאותה הוא מכנה "סוערת" ושהעניקה לו, לדבריו, הזדמנות להתבונן מקרוב בבעיות שעמן מתמודדות המדינות המתפתחות, שנמצאות במוקד עיסוקו של הבנק העולמי. "מדינות כמו ברזיל, סין והודו מתמודדות במקביל הן עם בעיות מבית והן עם היחלשות השווקים שמעבר לים", אמר באסו, "כשעושים זאת בחיפזון, נעשות גם טעויות".

 

הפגנה ביוון הפגנה ביוון צילום: בלומברג

 

לדבריו, לנוכח המשבר של השנים האחרונות, מקבלי ההחלטות צריכים להעריך מחדש את ההשפעות שהיו לצעדים שהם נקטו על מדינות אחרות. "הכלכלה העולמית הופכת לכלכלה אחת", אמר, "אנחנו צריכים לחשוב הרבה. הגלובליזציה הגיעה לפתחנו הרבה יותר מהר משצפינו".

 

דו"ח הפיתוח השנתי של הבנק העולמי שהתפרסם אתמול הראה כי בעולם ישנם כיום 200 מיליון מובטלים או אנשים שמחפשים עבודה. כ־620 מיליון צעירים, רובם נשים, לא עובדים ולא מחפשים עבודה. באסו טען כי אותם כוחות שהצליחו להוציא אנשים ממעגל העוני במדינות המתפתחות בזכות משרות זולות, "יצרו מתחים חדשים ואתגרים עצומים בקרב הכלכלות המפותחות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x