$
בשולי החדשות

הלשין על הבנק - וקיבל 104 מיליון דולר ממס הכנסה

בנקאי לשעבר ב-UBS חשף שיטות אותן נקט הבנק כדי לעודד אזרחים אמריקאים להתחמק מתשלום מסים. הוא נכנס אמנם לכלא לשנתיים וחצי, אבל זכה לבונוס שמן

סוכנויות הידיעות 12:2412.09.12
בראדלי בירקנפלד, בנקאי לשעבר ב-UBS, סיים לאחרונה ריצוי של שנתיים וחצי שנות מאסר לאחר שהורשע בקשירת קשר עם יזם מקליפורניה להתחמק מתשלום מסים. ואולם במקביל, משרד מס ההכנסה האמריקאי זיכה אותו ב-104 מיליון דולר על כך שחשף את הסודות של מערכת הבנקאות השוויצרית.

 

"ניו יורק טיימס" מדווח כי בכך שחשף את השיטות שאותן נקט UBS כדי לעודד אזרחים אמריקאים להתחמק מתשלום מסים, בירקנפלד הוביל לפתיחת חקירה שביטלה כמעט לגמרי את מעמדה של שוויץ כמקלט מס לאמריקאים, ואפשרה לאוצר להשיב מיליארדי דולרים במסים שלא שולמו.  

 

בראדלי בירקנפלד. 4,600 דולר לשעת מאסר בראדלי בירקנפלד. 4,600 דולר לשעת מאסר צילום: בלומברג

 

כתוצאה מהחקירה, הבנק שילם ב-2009 780 מיליון דולר על מנת להימנע מתביעה פלילית, ואף העביר לרשויות מידע הנוגע ל-4,500 לקוחות אמריקאים.

 

הסכום שהוענק לבירקנפלד - הגבוה ביותר ששילם אי פעם מס ההכנסה האמריקאי - הוא גם אבן דרך בתוכנית חשיפת השחיתויות של הארגון, שמציעה לחושפי מידע פרסים בגובה של עד 30% מהקנסות והמסים שהממשלה מצליחה לאסוף בזכות אותו המידע. יש לציין, ש-104 מיליון הדולר נחשבים להכנסה עליה יש לשלם מסים.

 

ב-2006 התכנית הורחבה, כך שהציעה פרסים גבוהים יותר לאזרחים שמדווחים על העלמות מס, זאת בניסיון להשיב למעלה מ-100 מיליארד דולר בשנה ממיסים שלא שולמו. אולם התכנית סובלת מעיכובים בירוקרטיים והתנגדות מוסדית בתוך רשות המס עצמה.

 

אף שהפרס שהוענק לבירקנפילד, נמוך מהמיליארדים שקיווה לקבל, בכל זאת מדובר ב-4,600 דולר עבור כל שעה שבילה במאסר, כך שהוא עשוי להוביל לגל של דיווחים מצד חושפי שחיתויות. "מס ההכנסה מסר 104 מיליון הודעות לחושפי שחיתויות ברחבי העולם- שיש היום דרך בטוחה לדווח על הונאות מס", מסרו עורכי דינו דין זרבה וסטיבן קוהן, שלא הסכימו לחשוף את האחוז שיגבו מהפרס עבור השירותים שלהם.

 

בירקנפלד, עבד במשך חמש שנים כאחראי גיוס הלקוחות האמריקאיים ל-UBS, לפני שדיווח על ההתנהלות הלא חוקית של הבנק למשרד האוצר. בירקנפילד אף הודה בבית המשפט כי במקרה אחד הבריח יהלומים עבור לקוח בתוך משחת שיניים. לטענתו, ב-2005 הבין שהייעוץ שהבנק העניק ללקוחות לא היה חוקי, ולאחר שתלונתו להנהלת הבנק לא זכתה לתגובה החליט להפוך מודיע מטעם הממשלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x