$
חברה וסביבה

אובמה יזם תוכנית חירום לצמצום נזקי הבצורת

נשיא ארה"ב הורה למשרד החקלאות לרכוש מלאים של עוף ושפמנונים כדי למזער את השפעת עליות מחירי המזון

סוכנויות הידיעות 19:5614.08.12

בניסיון להדוף את השפעת הבצורת החמורה ביותר זה 50 שנה הצפויה לגרום להאמרת מחירי המזון, נשיא ארה"ב ברק אובמה הורה השבוע למשרד החקלאות האמריקאי לרכוש ממגדלים מלאים של חזיר, טלה, עוף ושפמנונים בהיקף של כ־170 מיליון דולר.

במקביל, בכוונתו ללחוץ על משרד ההגנה להקדים רכישות של מזון. "זהו זמן טוב לקנות, כל עוד המחירים נמוכים, ולהקפיא הכל לשימוש מאוחר יותר", אמר אובמה אתמול, במהלך קמפיין בחירות באייווה. "החקלאים והחוות תלויים בעונת תירס טובה כדי לשלם את החשבונות שלהם ולדאוג לקורת גג, ואני יודע שהמצב כעת קשה מאוד", ציין. המזון שאובמה מתכנן לרכוש יועבר לתוכניות לנזקקים.

 

חיטה. הבצורת הקשה ביותר זה 50 שנה חיטה. הבצורת הקשה ביותר זה 50 שנה צילום: בלומברג

 

מהלך החירום מתבצע במקביל לדיווח של מדינות ה־G20 השבוע על פסגה מתוכננת לדיון במחירי הסחורות הגואים. ארה"ב היא היצואנית הגדולה בעולם של תירס, סויה וחיטה, והבצורת גרמה כבר עתה לזינוק חד במחירי הסחורות. זאת לאחר שהבצורת הקשה אילצה חקלאים לנטוש שדות תירס המכסים אזור גדול יותר מזה של בלגיה ולוקסמבורג יחד.

 

אובמה מסייר השבוע באייווה, מדינה מתנדנדת שבה מקווים הדמוקרטים לזכות בבחירות בנובמבר. אייווה נפגעה קשה בבצורת, שבשבוע שעבר הקפיצה את מחירי התירס בארה"ב לשיא של כל הזמנים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x