$
חברה וסביבה

מדינות ה-G20 יקיימו דיון חירום לאור הזינוק במחירי המזון

קבוצת מדינות ה־G20 ונציגים מטעם האו"ם מתכננים לקיים בקרוב פגישת חירום כדי לתאם תגובה משותפת לזינוק המדאיג במחירי המזון, לאחר שהבצורת החמורה ביותר בארה"ב זה חצי מאה השחיתה כמויות אדירות של גידולים

סוכנויות הידיעות 18:3313.08.12

קבוצת מדינות ה־G20 ונציגים מטעם האו"ם מתכננים לקיים בקרוב פגישת חירום כדי לתאם תגובה משותפת לזינוק המדאיג במחירי המזון, לאחר שהבצורת החמורה ביותר בארה"ב זה חצי מאה השחיתה כמויות אדירות של גידולים.

 

גורמים רשמיים מטעם ה־G20 אמרו ל"פייננשל טיימס" כי ב־27 בחודש

תתקיים שיחת ועידה שבה ייקבע מועד הפגישה, שתתקיים ככל הנראה בסוף ספטמבר או בתחילת אוקטובר.

 

מחירי התירס בבורסת שיקגו זינקו בסוף השבוע לשיא היסטורי לאחר שמשרד החקלאות האמריקאי חתך את תחזיות התפוקה ב־17%, והעצים את החששות מכך שהעולם עומד לקראת חזרתו של משבר המזון של 2008. ככלל, מחירי הסויה, התירס והחיטה זינקו בשיעור של 30%–50% מאז יוני, ומחירי המזון הגלובליים עלו ב־6% בחודש יולי. פגישת ה־G20 תהיה הפגישה הראשונה במסגרת "פורום תגובה מהירה" (Rapid Response Forum) , גוף חדש שהוקם במטרה לייצר בשלב מוקדם דיונים בין גורמים בדרג מקבלי ההחלטות כאשר השוק נמצא במצב שאינו נורמטיבי.

 

הראלי של מחירי הגידולים הביא גם לחידוש הוויכוח סביב השאלה האם יש להקצות את התירס לצורכי מזון או דלק, והאו"ם צפוי לנצל את פגישת החירום כדי לקדם דיון גלובלי לגבי מדיניות הביו־דלק העולמית. על פי הדיווח, ראש מינהל המזון והחקלאות של האו"ם קרא לארה"ב להקפיא את תוכניות ייצור האתנול שלה כדי להקל את הלחץ שבו נתון שוק המזון.

 

נציגי הקבוצה הדגישו כי למרות הפגישה הבהולה, היא לא נועדה לאותת על מצב של פניקה. "בעיקר חשוב לנו לוודא שכולם מתואמים מבחינת ההבנה של המצב, ובהחלט לנסות להניא מדינות מנקיטת מדיניות שרק תגביר את התנודתיות בשוק הסחורות", כך ציטט "פייננשל טיימס" מפי מקור ב־G20.

 

ממשלת ארה"ב אמרה בסוף השבוע כי הבצורת אילצה את חקלאי המדינה להפסיק לעבד שדות תירס שמשתרעים על פני שטח גדול יותר משטחן של בלגיה ולוקסמבורג יחד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x