$
כלכלה ומדיניות

"איטליה תיאלץ לבקש חילוץ כולל. זו רק שאלה של זמן"

לאחר ארבעה רבעונים רצופים של התכווצות, איטליה שרויה עמוק במיתון. אנליסט בלונדון: "הבעיות הכלכליות והפיסקאליות שלה כבירות". במסגרת הניסיונות הנואשים להזרים כסף לקופת האוצר: הממשלה מעמידה למכירה מאות ארמונות

סוכנויות הידיעות 20:3108.08.12

הכלכלה האיטלקית התכווצה שוב ברבעון השני ובכך רשמה רבעון רביעי ברצף של האטה ושרויה עתה עמוק במיתון — כך לפי נתונים רשמיים שפורסמו אתמול. התמ"ג האיטלקי התכווץ ב־0.7% לעומת הרבעון הקודם וב־2.5% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. בהינתן המצב המעורער של כלכלת גוש היורו כולה, אנליסטים

מביעים פסימיות לגבי סיכויי ההתאוששות של איטליה בעתיד הנראה לעין.

 

לפי דו"ח של הכלכלן בן מיי, מחברת הייעוץ קפיטל אקונומיקה בלונדון, שפורסם ב"הניו יורק טיימס", הנתונים החדשים מצביעים על היחלשות בפעילות הפנימית כבעיה העיקרית של כלכלת איטליה. "הירידה במכירות הקמעונאיות, שפל בסנטימנט הצרכנים וחולשה בענף ההלוואות — כל אלה מעיבים על סיכויי ההתאוששות", כתב מיי.

 

דו"ח נפרד שפורסם שלשום על סקטור התעשייה הוסיף לנתונים הקודרים והראה כי התפוקה צנחה ב־1.4% ביוני לעומת מאי וב־8.2% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. "איטליה מתמודדת עם בעיות כלכליות ופיסקאליות כבירות", כתב מיי. "אף שהלחצים מכיוון השווקים הוקלו במעט, אנחנו עדיין סבורים כי זה רק עניין של זמן בטרם איטליה תיאלץ לבקש חילוץ", הזהיר.

 

ראש ממשלת איטליה מריו מונטי, שנכנס לתפקיד בנובמבר, נאבק עתה כדי לרסן את עלויות ההלוואה של ממשלת איטליה ולהשיבה למעגל התחרותיות באמצעות צעדי צנע מחמירים ורפורמה בשוק התעסוקה. ברקע הנתונים הקודרים, מונטי טלפן אתמול לראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני כדי להתנצל על התבטאות פוגענית שהשמיע, ולפיה התשואה על אג"ח איטלקיות היתה עלולה להיות הרבה יותר גבוהה לו ברלוסקוני היה עדיין בשלטון. מונטי השמיע את הדברים בראיון לתקשורת האיטלקית, וחברי מפלגתו של ברלוסקוני מיהרו לטעון כי מדובר ב"פרובוקציה מיותרת וטפשית".

 

במסגרת המהלכים לאישוש המאזנים, ממשלת איטליה תעמיד למכירה ארמונות וטירות ששימשו עד כה כמבני ציבור בתקווה לגייס בדרך זו כ־1.5 מיליארד יורו — על כך מדווח "הוול סטריט ג'ורנל". המכירה תכלול 350 מבנים שבהם בסיס צבאי בבולוניה, ששימש עד כה את משרד הביטחון, וטירה במחוז לאציו שנבנתה עבור האפיפיור סביב 1270 ושימשה לאחר מכן בית כלא. עיריית ונציה תמכור 18 מבנים, ועיריית מילאנו — 100 מבנים.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x