$
תעשייה ופיננסים

מחקר: חברות ששילבו נשים בדירקטוריון הגדילו הרווחים

המחקר של קרדיט סוויס, שהקיף אלפי חברות בינלאומיות, מצא מתאם בין ביצועי מניה טובים ויחס הון־חוב נמוך, לבין שילובן של נשים בדירקטוריון. הסיבה: נשים מאזנות את תאוות נטילת הסיכונים של הגברים

סוכנויות הידיעות 08:3802.08.12

חברות המעסיקות נשים במועצת המנהלים שלהן מתפקדות טוב יותר בעתות משבר ובשווקים מאתגרים, מאשר מועצות מנהלים על טהרת המין הגברי - כך עולה ממחקר שפרסמה אתמול מחלקת המחקר של בנק קרדיט סוויס.

 

לפי דיווח של סוכנות בלומברג, מתוצאות המחקר עולה כי עירוב מינים במועצות המנהלים מצנן את הנטיות לקחת סיכונים ומעודד חזרה לרווחיות.

 

  צילום: בלומברג

 

המסקנה החותכת ביותר שעולה מהמחקר היא שמניותיהן של חברות מרחבי העולם ששווי השוק שלהן גבוה מ־10 מיליארד דולר, ומעסיקות נשים במועצות המנהלים שלהן, הציגו ביצועים טובים ב־26% על פני שש השנים האחרונות יותר מחברות זהות על טהרת המין הגברי.

 

לפי הדיווח, מספרן של נשים בדירקטוריונים צמח בהדרגה ובעקביות מאז 2005, ומטרתו של המחקר הנוכחי היא להראות את המתאם הקיים בין הגדלת מספר הנשים לשיפור בביצועי המניה ב־2,360 החברות ברחבי העולם.

 

"הרגע שבו השפעתן של הנשים על ביצועי המניות הפך לניכר באמת היה במשבר הכלכלי שפרץ בעולם ב־2008", אמרה לבלומברג מרי קרטיס מקרדיט סוויס, אחת ממחברי הדו"ח. לדבריה, "מניות של חברות שבהן יש נשים בצמרת נוטות לקחת פחות סיכונים ולצבור פחות חובות, ונראה כי אלה שתי הסיבות המרכזיות לכך שהן הציגו ביצועים טובים יותר".

 

גם בשורת הרווח הנקי ניכרת טביעת האצבע הנשית. מהמחקר עולה כי הרווח הנקי שהציגו חברות שבהן יש נשים בדירקטוריונים שלהן צמח ב־14% על פני שש השנים האחרונות, לעומת צמיחה של 10% בחברות "גבריות" לחלוטין. כמו כן, יחס החוב לעומת ההון עמד בחברות שבהן נשים בדירקטוריונים על 48% (לטבות ההון), לעומת 50% בחברות שבהן גברים בלבד בדירקטוריון.

 

אף כי ייצוג הנשים בעולם עלה ל־59% לעומת 41% בסוף 2005, מדינות כמו יפן ודרום קוריאה מפגרות בהרבה אחרי ארה"ב ואירופה, שנחשבת ליבשת שהגדילה את ייצוג הנשים בחבר המנהלים שלה יותר מכל אזור גיאוגרפי אחר בעולם. עוד מגלה המחקר כי ב־73% מהחברות הגדולות יותר ומהחברות בתחום הבריאות מחזיקות לפחות חברת דירקטוריון אחת ממין נקבה.

 

לדברי קרטיס, "אף שחברות בתחום הבריאות נוטות ממילא להיות יותר שמרניות בהתנהלותן הכלכלית, המחקר הראה בבירור שגם במקרה זה, חברות שמחזיקות מספר רב יותר של נשים בחבר המנהלים שלהן רשמו ביצועים חיוביים יותר במניותיהן מחברות מתחרות שלא משלבות נשים בצמרת".

 

כמו כן, בעוד שההחזרים השנתיים על הון בעלי המניות בחברות שבהן נשים בניהול עמד על 16%, בחברות שבהן גברים בלבד עמד שיעור זה על 14%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x