$
כלכלה ומדיניות

נמאס לשלם מסים? סעו לברמודה

לא בכל מקום בעולם נאלצים התושבים לשלם מס הכנסה - ישנן מדינות שמצליחות להתבסס על המשאבים הטבעיים בלבד

סוכנויות הידיעות 12:3117.07.12

בפרפראזה על דבריו של בנג'מין פרנקלין אפשר לומר כי הדברים הבטוחים היחידים בחיים הם המוות ומסים. ואכן, מיליוני אנשים ברחבי העולם משלמים מסים בכל שנה.

 

מס ההכנסה הוא מקור הכנסה עצום לממשלות, אולם מתברר כי ישנן כמה מדינות שאינן גובות אותו כלל. אתר CNBC הרכיב רשימה של שמונה מדינות שבהן אין מס הכנסה, המתבססת על סקר שערכה חברת KPMG ב-2011 ב-96 מדינות. חלק מהמדינות הן מקלטי מס ידועים, ואחרות מצליחות להשתמש במשאבים הטבעיים כדי לממן את ההוצאות הממשלתיות.

 

איחוד האמירויות

 

האמירויות נהנות משיעור הכנסה לנפש של 48,200 דולר, מהגבוהים בעולם, ובמקביל אינה גובה מס הכנסה אישי או מס על רווחי הון.

 

המדינה, יצואנית הנפט הגולמי השלישית בגודלה בעולם, מסתמכת על מסים שהיא גובה מחברות הנפט בשיעור של 55%. בנקים זרים משלמים שיעור מס של 20%. ההכנסות מנפט היוו 80% מההכנסות הממשלתיות ב-2010, בעוד שהכנסות ממסים שונים, עמלות ומכס היוו פחות מ-12%.

 

בעוד שהעובדים הזרים אינם צריכים לשלם ביטוח לאומי, אזרחי האמירויות משלמים בכל חודש 5% מההכנסות שלהם לביטוח לאומי. המעסיקים משלמים 12.5% משכר הבסיס של כל עובד לביטוח לאומי ולקרנות פנסיה. מסים עקיפים אחרים כוללים מסי דיור, אגרות כבישים ומסים מוניציפליים. המדינה גובה מס של 50% על רכישת אלכוהול.

 

דובאי. שיעור הכנסה גבוה ולא ממוסה דובאי. שיעור הכנסה גבוה ולא ממוסה צילום: בלומברג

 

קטאר

 

קטאר הפכה למדינה העשירה בעולם השנה בזכות תמ"ג לנפש של למעלה מ-88 אלף דולר, על פי הערכות של מגזין "פורבס".

 

קטאר נסמכת על משאבי הגז הטבעי שלה, השלישיים בגודלם בעולם, כמקור להכנסות, ומשקיעה בתשתיות שיעזרו לייצא את הסחורה. המדינה אינה מטילה מס על הכנסות אישיות, דיבידנדים, תמלוגים, רווחים, רווחי הון ונדל"ן. עם זאת, האזרחים צריכים לשלם 5% מההכנסות שלהם לביטוח לאומי, בעוד שהמעסיקים מעבירים 10%. מסים עקיפים נוספים כוללים 5% על סחורות מיובאות.

 

בתחילת השנה נפוצו דיווחים שהממשלה שוקלת להטיל מע"מ בניסיון להרחיב את בסיס ההכנסות שלה ולהפחית את גירעון פליטת הפחמן.

 

קטאר. המדינה העשירה בעולם קטאר. המדינה העשירה בעולם צילום: בלומברג

 

עומאן

 

בדומה לשכנותיה במזרח התיכון, גם עומאן גורפת את מרבית ההכנסות שלה מנפט גולמי. ההכנסות של המדינה מנפט עלו באפריל ב-35% ל-8.49 מיליארד דולר בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, ומהוות 71% מכלל ההכנסות. אף שלא מוטל מס הכנסה אישי בעומאן, האזרחים חייבים להעביר 6.5% מהשכר החודשי שלהם לביטוח לאומי. מס בולים של 3% מוטל ברכישת נכסים.

 

למרות העושר עומאן זועזעה לאחרונה על ידי שורה של מחאות חברתיות שדרשו יצירת מקומות עבודה והטבות לעובדים. כמה שביתות שפרצו במפעלי נפט בנוגע לשכר ולפנסיות הסתיימו במעצרים של פעילים. התסכול במדינה הולך וגובר בשל העובדה ש-800 אלף משרות מוענקות לעובדים ממדינות זרות, בעוד ששיעור האבטלה בקרב האזרחים עמד ב-2010 על 24.4%.

 

עומאן. שיעור אבטלה גבוה עומאן. שיעור אבטלה גבוה

 

כווית

 

כיצואנית הנפט השישית בגודלה בעולם, הכנסות הנפט של כווית עמדו בין אפריל לנובמבר 2011 על 63.5 מיליארד דולר, והיוו 95% מכלל ההכנסות של הממשלה באותה תקופה.

 

לא מוטל מס הכנסה במדינה, אך האזרחים חייבים להעביר 7.5% מהשכר שלהם לביטוח לאומי, בעוד שהמעסיקים מקצים 11%.

 

אף שמדובר באחת המדינות העשירות ביותר, שביתות ומחאות של עובדי הציבור המתוסכלים מהשכר שלהם הובילו את הממשלה להחליט על עלייה של 25% בשכר. עם זאת, קרן המטבע הבינלאומית הזהירה את המדינה במאי כי הוצאות מסוג זה עשויות להשפיע על יציבות המימון הציבורי. 7% בלבד מהאזרחים עובדים בסקטור הפרטי, והעלות הגדלה למימון הפנסיות עשויה להפעיל לחץ על ההוצאות הממשלתיות.

 

כווית סיטי. 95% מהכנסות המדינה מקורן בנפט כווית סיטי. 95% מהכנסות המדינה מקורן בנפט צילום: shutterstock

 

איי קיימן

 

איי קיימן ידועים כמרכז פיננסי שמושך את העשירים כיוון שבמדינה אין מס הכנסה ודרישות לתשלומים לביטוח לאומי. עם זאת, המעסיקים מחויבים לספק לכל העובדים תוכניות פנסיה, כולל לעובדים זרים שעובדים במשך תשעה חודשים רצופים. גם מע"מ אינו מוטל במדינה, אך הממשלה מטילה כמה מסים עקיפים כמו מכס על יבוא, שיכול להגיע ל-25%.

 

איכות החיים הגבוהה באיים פירושה גם מחירי נדל"ן גבוהים. המחיר הממוצע של דירה עמד באפריל על 550 אלף דולר, והמחיר הממוצע של בית פרטי עמד על 736 אלף דולר.

 

איי קיימן. מחירי נדל"ן גבוהים איי קיימן. מחירי נדל"ן גבוהים צילום: shutterstock

 

בחריין

 

בחריין נסמכת על תפוקת הנפט משדה אבו סאפא שהיא חולקת עם סעודיה, אשר מספק 70% מההכנסות שלה.

 

האזרחים מעבירים 7% מההכנסות שלהם לביטוח לאומי, והעובדים הזרים משלמים 1%. המעסיקים משלמים 12% לביטוח לאומי. מסים עקיפים נוספים כוללים מס בולים של עד 3% על השווי של הנכס בעסקת נדל"ן. העובדים הזרים צריכים גם לשלם מס מוניציפלי עבור השכרת בית.

 

למרות העושר מהנפט צברה המדינה ב-2011 גירעון תקציבי של 83 מיליון דולר, ושוקלת להנפיק אג"ח. המדינה זועזעה גם ממחאות בעד כינון דמוקרטיה.

 

בחריין. גירעון תקציבי למרות העושר בחריין. גירעון תקציבי למרות העושר צילום: בלומברג

 

ברמודה

 

נחשבת לאחת המדינות העשירות ביותר בעולם ובעלת עלות מחיה גבוהה במיוחד. אין אמנם מס הכנסה, אך המעסיקים יכולים לבקש מהעובדים לכסות 5.75% מתוך מס שכר של 16% שהם מעבירים לממשלה, שמוטל על הכנסה של 750 אלף דולר. העובדים משלמים גם 30.40 דולר בשבוע לביטוח לאומי, סכום זהה משלם גם המעסיק.

 

מסים נוספים כוללים מס רכוש של עד 19%, מס בולים שחל גם על ירושות ועיזבונות, הנע בין 5%-20% בהתבסס על שווי הנכסים.

 

המכס המוטל על סחורות מיובאות מהווה מקור מרכזי של הכנסות עבור הממשלה. אנשים שמהגרים לברמודה משלמים 25% על הסחורות שהם מביאים איתם. בשל שיעורי המס הנמוכים יחסית, מצליחה המדינה למשוך חברות בינלאומיות גדולות, ולמעלה מ-20% מהאוכלוסייה נולדה מחוץ למדינה. אישור עבודה לעשר שנים עולה 20 אלף דולר.

 

ברמודה. עלות מחיה גבוהה ברמודה. עלות מחיה גבוהה צילום: shutterstock

 

איי בהאמה

 

נחשבת לאחת המדינות העשירות יותר בקאריביים. הכלכלה של בהאמה נסמכת בעיקר על תיירות ובנקאות זרה.

 

כ-70% מהכנסות הממשלה נובעות ממכס על סחורות מיובאות. אף שלא מוטל מס הכנסה, העובדים מעבירים 3.9% מהשכר שלהם לביטוח לאומי, עד לסכום מקסימלי של 26 אלף דולר בשנה. המעסיקים מקצים 5.9% מהמשכורת של כל עובד. עצמאיים משלמים שיעור של 8.8%. המדינה גובה גם מס רכוש של 1%.

 

עם זאת, במדינה יש שיעור אבטלה גבוה של 15%, והתפתחו מחלוקות פוליטיות סביב הדיון אם לאשר תוכניות לגילוי נפט שיבואו על חשבון התיירות.

 

איי בהאמה. הכלכלה מסתמכת על בנקאות ותיירות איי בהאמה. הכלכלה מסתמכת על בנקאות ותיירות צילום: cc by UpstateNYer

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x