$
תעשייה ופיננסים

קולומביה תנסה לרסן את הפסו, שנסק יותר מכל מטבע בעולם

הפסו הקולומביאני התחזק מתחילת השנה ב־9.2% לעומת הדולר. הממשלה שואפת לשמור על הזרם האדיר של השקעות זרות ולכן מהססת ללכת בעקבות ברזיל, שהעלתה את המסים על יבוא

סוכנויות הידיעות 23:0116.04.12

קולומביה, אחת הכלכלות המתעוררות החזקות ביותר באמריקה הלטינית, שוקלת פתרונות אפשריים לראלי של המטבע המקומי שלה מתחילת השנה, שהיה חזק מכל מטבע אחר בעולם. "אם שער החליפין של הפסו הקולומביאני יישאר כל כך גבוה יותר מדי זמן, אני אתחיל לדאוג. אנחנו יכולים לעשות יותר", אמר

בסוף השבוע שר האוצר של קולומביה חואן קרלוס אצ'ברי.

 

הפסו הקולומביאני התחזק מתחילת השנה ב־9.2% לרמה של 1,775.5 פסו לדולר. לעומת היורו, הפסו התחזק מחודש מרץ 2011 ב־9.6%. הנסיקה היתה ברובה מאחר שמקבלי ההחלטות העלו את הריבית תשע פעמים מתחילת 2011, בניגוד למגמה העולמית של שמירה על עלויות הלוואה נמוכות.

 

הבנק המרכזי נקט מאז כמה צעדים להחלשת המטבע, והתחייב לרכוש מינימום 20 מיליון דולר מדי יום בשוק המיידי עד 4 באוגוסט לכל המוקדם.

 

הריאל הברזילאי, לשם השוואה, התחזק ב־1.3% בלבד. ברזיל, ששיעור האבטלה שלה עומד על 4.7% — נמוך כמעט במחצית מזה של קולומביה (11.9%), העלתה את המכס על היבוא כדי להגן על התעשייה המקומית וכן העלתה מסים על השקעות זרות כדי להחליש את הריאל.

 

ממשלת קולומביה, לעומת זאת, שאפה לשמור על פתיחות כלכלית מקסימלית כדי להרוויח מרמות השיא של ההשקעות הזרות שזרמו אליה ומהגדלת הגישה לאשראי ביותר מ־20%. הצמיחה צפויה להסתכם השנה ב־5%, לעומת 5.9% בשנה שעברה, הקצב המהיר ביותר מאז 2007.

 

הממשלה גם נמנעת מהכנסת דולרים למדינה כדי להקל את הלחץ על הפסו. לדברי אצ'ברי, חברת הנפט הממשלתית אקפוטרול תעביר את שני תשלומי הדיבידנד לממשלה ל־2011 בפסו ולא בדולר.

 

נגיד הבנק המרכזי של קולומביה חוסה דיאריו אוריבה אמר בסוף השבוע כי היה שמח לראות את הפסו נחלש, ואילו הנשיא חוסה מנואל סנטוס התלונן על הנזק שהמטבע החזק גורם ליצרנים ולחקלאים במדינה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x